Akdeniz Somon Tabağı Tarifi — Columbia SC Diyetisyen

Marine için zeytinyağı, limon, dereotu, nane, kekik, kırmızı biber ve bolca sarımsak karışımı kullandım. Karışım limon içerdiğinden, balığı 10 dakikadan fazla olmayacak şekilde oldukça hızlı bir şekilde marine etmek isteyeceksiniz. Burada ceviche yapmıyoruz! Limon suyu, balıktaki proteini denatüre eder, esasen onu “pişirir”. Bununla birlikte, küçük ceviche parçaları yerine büyük bir somon parçası olduğu için çok fazla endişelenmenize gerek yok. Ancak biraz uzun bırakırsanız somon biraz kuru olabilir.

Bu Akdeniz somonu tabağı için en iyi ev yapımı tzatziki’yi hazırlayın

Tzatziki, Yunan yoğurdu ile salatalık, sarımsak, zeytinyağı, otlar ve biraz limonun karıştırılmasıyla yapılan kremalı bir yoğurt sosu/daldırmadır. Daha önce pek çok tzatziki tarifi denedim ama modern Yunan mutfağından uyarlanan bu tarif benim favorim çünkü onu zengin ve kremsi tutmak için birkaç numara kullanıyor.

Her şeyden önce, tam yağlı Yunan yoğurdu kullanmak önemlidir. Kremsi ve aroması için yağla dolu (veya en azından %2) ve kalın kalması ve sulanmaması için Yunan yoğurdu.

Ardından, sıvının bir kısmını çıkarmak için rendelenmiş salatalığı kağıt havlular arasında sıkarak salatalığı tahliye ettiğinizden emin olun. Salatalık sulu bir sebze olduğundan ve sosun içindeki tuz sıvılarını salacağından, bu adımı atlarsanız tzatziki sosunu seyreltecektir.

Son olarak, sarımsağı sıktığınızdan emin olun veya sarımsak presiniz yoksa mutlaka sıkın. çok ince ince doğrayın. Sosunuzda bir parça çiğ sarımsaktan daha kötü bir şey yok! Pek çok insanın, mağazadan satın alınan kavrulmuş sarımsak püresi ile tzatziki yapmayı sevdiğini biliyorum, ki bu da elinizin altında olması güzel.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.