Baharat ve baharatlarla nasıl oynanır?

Çeşniler ve baharatlarla oynamayı öğrenmek, sevdiğiniz herhangi bir yemeği yaratmak için ihtiyacınız olan güveni verecektir!

Yemek pişirmenin temelleri, baharat ve baharatların iyi anlaşılmasına dayanır. Ne zaman baharat kullanılacağını, hangi baharatların seçileceğini ve ne zaman yeterince tüketileceğini bilmek mutfakta başarının anahtarıdır.

Çeşniler ve baharatlar herhangi bir yemeği dönüştürme yeteneğine sahiptir. Basit ve sıradan bir şeyi heyecan verici ve lezzetli bir yemeğe dönüştürecek bilgi ve beceriye sahip olduğunuzda, sizi mutfakta durduracak hiçbir şey yok.

Burada size baharat ve baharatların içini ve dışını öğreteceğiz!

Baharat ve baharatların önemi

Kaç kez büyük ve sağlıklı bir yemek yaptınız, ilk ısırığı aldınız ve kendi kendinize düşündünüz, “peki, bu sadece bir sürü yumuşak malzemeye benziyor”.

Söz veriyorum tek değilsin!

Bir sürü yumuşak malzemeyi lezzetli bir yemeğe dönüştüren baharat ve baharatların birleşimidir. Mevcut lezzetleri yoğunlaştırır ve heyecan verici yenilerini sunar.

Baharatlar ve Çeşniler Arasındaki Fark

Artık neden bu kadar önemli olduklarını bildiğimize göre, ikisi arasındaki fark tam olarak nedir?

Şununla başlayalım: çeşniler yemeğin temelidir ve baharatlar son dokunuştur.

Doğal lezzetlerini arttırmak, en iyi tatları ve lezzetleri ortaya çıkarmak için yiyecekleri baharatlarız. Baharat, lezzeti değiştirmeden veya değiştirmeden yoğunlaştırmaya yarar. Kullandığımız baharat, yemeğin sahnesini belirliyor. Temel baharatlar tuz, yağ, asit ve ısıdır.

Bu baharatlar aslında şef ve yemek yazarı Samin Nosrat tarafından ödüllü kitabı ve Netflix dizisi Salt Fat Acid Heat’te ünlendi. Her ikisi de harika ve onları şiddetle tavsiye ederim!

Baharatlar ise bir vuruş sağlar, aksi takdirde ortaya çıkamayacak tamamlayıcı tatlar ve aromalar sunar. Aksi takdirde yumuşak bulaşıklara derinlik ve madde eklerler.

Baharatların temelleri

Önce temel bilgilerle başlayalım, sonra baharatlara geçelim!

tuz

Yüce tuz. Tuz muhtemelen en önemli ve popüler baharattır. Son derece çok yönlüdür ve doğru kullanıldığında tüm farkı yaratabilir.

Tuz tüm şekil ve boyutlarda gelir. İyotlu Tuz, Himalaya Pembe Tuzu, Koşer Tuzu, Maldon Tuzu ve çok daha fazlası var. Peki hangisini kullanmanız gerektiğini nasıl bileceksiniz?

İşleri basit tutmak için, yemek pişirirken veya pişirirken öncelikle koşer tuzu kullanılmalıdır. Makarnanızla birlikte suya atın veya domates sosunuza bir tutam ekleyin. Ardından, ev yapımı çikolata parçalı kurabiyelerinizin üzerindeki birkaç küçük pul gibi bir yemeği süslemek için pul pul bitirme tuzunu kullanın.

Tuz, yemeğin lezzetini arttırmak için baharat olarak kullanılır. Tuz kullanırken, başlangıçta biraz kullandığınızdan ve ilerledikçe tadına baktığınızdan emin olun. Her zaman, her zaman gittiğin gibi tadın. Çok tuzlu bir yemekten daha kötü bir şey yoktur!

Tatarken tuzun kendisini düşünmemeye çalışın (biraz soyut ama sabırlı olun). Bunun yerine, yemeği düşünün – tuzsuz tadı nasıldı? Lezzet arttırıldı mı? Yoksa sadece fazla tuzu tadabilir misiniz (bu noktaya ulaştıysanız, biraz fazla tuz eklemiş olabilirsiniz)?

Bitmiş ürünün aromasının güçlü ve lezzetli olmasını istiyorsanız, oraya ulaşmanın tek yolu tuzdur!

Şişman

Yağsız ne yapardık? Yağ, iyi yemek pişirmenin birçok tadı, dokusu ve aromasını yaratmak için gereklidir.

Yağ birçok farklı şekilde kullanılabilir, ancak buna baharat dediğimizde yemeği nasıl zenginleştirdiğinden ve özellikle dokuya nasıl katkıda bulunduğundan bahsediyoruz.

Baharat olarak kullanılabilecek birçok farklı yağ türü vardır; yağ, tereyağı, yoğurt ve ekşi krema bunlardan sadece birkaçıdır. Bir yemeğe eklendiğinde, bu bileşenlerin her biri, yemeğin lezzetini arttırırken belirli bir ağız hissi verir.

Örneğin, bir kase pirince bir tutam susam yağı eklemek gibi basit bir işlem, aromaları derinleştirirken pürüzsüz bir bitiş sağlayabilir. Zeytinyağı ve avokado yağı, ekmek ve salata gibi şeylere eklendiğinde aynı yeteneğe sahiptir.

Yağ, dokunduğu her şeye kremsi, tatmin edici ve hoş bir tat verir. Yemeklerinize yağ eklemeyi unutmayın!

Sıcaklık

Kullandığınız ısı türündeki basit bir değişiklik, hazırladığınız tarifte tüm farkı yaratabilir. Örneğin brokoliyi ele alalım – buharda pişirebilir, kaynatabilir, kaynatabilir, fırınlayabilir veya kaynatabiliriz. Bu farklı ısı türlerinin her biri, farklı brokoli lezzetlerini ortaya çıkarır.

Isı, çiğ yumurtayı katı haşlanmış yumurtaya, soğuk bifteği kömürleşmiş bifteğe dönüştürme gücüne sahiptir – yeni tatlar getirmez, aksine halihazırda mevcut olan farklı tatları ortaya çıkarır.

Isı ile oynarken, nihai ürününüzde aradığınız lezzet ve dokuyu düşünün. Ne kadar çok deney yaparsanız, o kadar çok öğrenirsiniz.

Isı, herhangi bir yemeği harika bir şeye dönüştürme yeteneğine sahiptir!

Asit

Son olarak, baharat ailesinde asit var. Asit, yeni ve heyecan verici bir şey yaratmak için diğer tatlar ve tatlarla etkileşime girer. Asitleri limonlarda, misket limonlarında, şarapta, sirkede ve çok daha fazlasında bulabilirsiniz; temelde kendi başına biraz acı tadı olan herhangi bir şey.

Balık takolarınıza sıkılmış limon suyu veya sandviçinize taze dereotu turşusu düşünün – asitlik bir lezzet patlaması yaratır.

Hem tatlı hem de tuzlu yiyecekler, asitlikten kaynaklanan bir lezzet artışından yararlanabilir. Zaten tuzladıysanız, tadına baktıysanız ve hala aradığınız lezzete sahip değilseniz, o zaman bir ekşilik kaynağına ulaşmayı deneyin.

Tıpkı tuzda olduğu gibi, gerçekten istemiyoruz izlemek ekşi tat için. Asit sadece bir zincir reaksiyonu başlatmak için oradadır, bu yüzden çok ağır olmamaya dikkat edin.

Baharatlar ve otlar arasındaki fark

Sadece baharatlar ve çeşniler arasında bir fark olmakla kalmaz, aynı zamanda baharatlar ve otlar arasındaki farkı belirlemek de önemlidir.

Otlar bir bitkinin yaprakları ve gövdeleridir, baharatlar ise bir bitkinin kurutulmuş kökleri, tohumları veya kabuğudur. Otlar, bir yemeği bitirmek veya süslemek için en iyi taze olarak kullanılır, ancak bir tarifin başında kullandığınızda kurutulmuş halde de kullanılabilir.

Bütün veya zemin şeklinde gelebilirler. Yemek pişirmek için biraz daha uygun oldukları için, öğütülmüş baharatları bütün baharatlardan çok daha sık göreceksiniz.

Baharat ve otların temelleri

Baharatlar, bir yemeğin lezzetlerini geliştirmek, değiştirmek ve büyütmek için kullanılabilecek harika bir araçtır. Baharatlar ayrıca bir gıdaya lezzet katabilir veya rengini iyileştirebilir.

Baharatların ne zaman ve nasıl kullanılacağını bilmek ilk başta biraz göz korkutucu olabilir, ancak bir dahaki sefere mutfağa girdiğinizde baharatlarla uğraşırken rahat hissedebilmeniz için size temel bilgilerden bahsedeceğiz!

Baharatlarla yemek pişirirken, önce en azından bir miktar yağ bulunduğundan emin olmalısınız. Yağ, baharatın lezzetini geliştirmeye ve onu yemek boyunca taşımaya yardımcı olur, böylece ondan en iyi şekilde yararlanırsınız.

Aptalca gelebilir, ancak pişirdiğiniz yemeğe hangi baharatları ekleyeceğinizi bulmaya çalışırken baharata bir koku verin. Hazırladığınıza kıyasla güzel kokuyorsa, deneyin. Baharatlarınızla denemek ve oynamaktan zarar gelmez!

Otlarla yemek pişirirken zamanlamanın doğru olduğundan emin olmak istersiniz. Bazı otlar en iyi pişirme başlangıcında eklenirken, diğerleri en iyi şekilde sona eklenir.

Kekik, biberiye ve tuzlu, başlangıçta eklenmesi gereken otlara örnektir. Yaprakları hafifçe ovalamak, yağı serbest bırakacak ve bu da lezzeti artırmaya yardımcı olabilir. Fesleğen gibi daha hafif otlar, çok uzun süre pişirildiğinde lezzetlerini kaybedebileceklerinden, servis yapmadan hemen önce eklenmelidir.

Denemek için kombinasyonlar

Baharatlar ve şifalı bitkilerle oynarken, size biraz güven vermeye başlamanızı sağlayacak birkaç kombinasyon vardır.

İtalyan yemeklerinin hayranıysanız, fesleğen, kekik tuzu ve sarımsak, elinizin altında olması gereken harika zımbalardır. Meksikalı tercih ederseniz, kişniş ve kimyonlu taze limon suyu lezzetlidir. Geleneksel bir Hint aroması için kimyon, öğütülmüş zerdeçal, limon suyu ve acı biber arayın.

NS önerilen

Mutfağınızda baharat ve baharatlarla oynamaya başladığınızda, işte güvenebileceğiniz harika araçlar! İşte favorilerimizden bazıları:

denemek için tarifler

Artık temel bilgilerde uzmanlaştığınıza göre, becerilerinizi test etmek ve ilham almak için kullanabileceğiniz bazı tarifler burada!

Bazen yemek konusunda stresli hissediyor musunuz?

Sizi kilonuzla ve yemekle olan ilişkinizle mücadele etmekten alıkoyan 1 numaralı alışkanlığı ve diyet ve yemek saplantısından nasıl kurtulacağınızı öğreneceğiniz ücretsiz ustalık sınıfımı bugün izlemek için kaydolun.

Yiyecekleri strese sokmanıza ve takıntı yapmanıza gerek yok. Daha iyi bir yol var ve evet, yemekle olumlu bir ilişki geliştirmek mümkün! Nasıl yapılacağını öğrenmek için bu ücretsiz dengeli beslenme ana sınıfına katılın.

Ücretsiz Masterclass’ı izleyin

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.