Basit bruschetta’lar


Yaz çok olabilir daha iyi bruschetta yapmak için yılın tam zamanı, ancak tüm yıl boyunca harika bruschetta yapamamanız için hiçbir neden yok. Yaz kuralları geçerlidir – eğer yaz sonuysa ve domatesler parlak ve olgunsa, lezzetle doygunsa, sorun yok. Bu klasik, açık İtalyan mezesini yapmak için en önemli şey iyi domateslerdir. bruschetta Önemli olan küçük ayrıntılara dikkat etmek gerektiği kadar basit bir hazırlık. İlkbaharda bu, büyük enginar veya kışın karamelize soğan ve kabak kullanmak anlamına gelebilir. Bugün en sevdiğim bruschetta’yı nasıl yaptığımı ve bazı basit mevsimsel varyasyonları nasıl yaptığımı anlatacağım.

İyi malzemeler kullanmanın önemi

Harika bruschetta yapmanın ilk kuralı, alabileceğiniz en iyi malzemeleri kullanmaktır. Bu kadar kısa bir malzeme listesi kullanıyorsunuz, hepsinin çok lezzetli olması önemli. Altın rengi kokulu sızma zeytinyağı, tadı güzel olan sirke ve mevsiminde olgun domates kullanın. Bundan sonra ekmek seçiminden bahsedeceğiz ama iyi ekmek, domates ve zeytinyağı kullanmak her şey burada ve sonuçlarınızın “oldukça iyi” mi yoksa “çok iyi” mi olacağını belirler.

Bruschetta için ne tür ekmek kullanmalısınız?

Kısacası, ızgaraya dayanıklı, doyurucu ekmek istiyorsunuz. Marcella Hazan, “adı Bruschetta sadece bruscareyani “kömürlerin üzerinde kızartmak” anlamına gelen ekmek kızartmanın orijinal ve hala en iyi yolu. 1 1/2 inç kalınlığında dilimlenmiş İtalyan kepekli ekmeği (pane integrali) istiyor. Genelde ekşi mayalı veya doyurucu köy ekmeği kullanırım. O sırada elimde var. Ev yapımı ekşi maya yapacaksanız mutlaka kullanın. Bruschetta, bir günlük ekmeği tüketmenin harika bir yoludur. Birçok kaynak size hedefin 1/2 inçlik dilimler olduğunu söyleyecektir ve Marcella 1 1/2″ kalınlığında dilimlenmiş ekmek kullanmamızı önererek tartılır. Her lokmada iyi bir ekmek dolgusu oranı alabileceğiniz tatlı nokta.

Bununla birlikte, bir dakikalığına geri dönmeme izin verin ve resimlerini gördüğüm birçok bruschetta’nın aslında crostini – baget tarzı beyaz ekmeğe dilimlenmiş ve domates karışımıyla doldurulmuş küçük, iki lokma tostlar olduğunu unutmayın. Bugün bahsettiğim şey bu değil. Sevdiğim bruschetta, tercihen yoğun bir kırıntı ile doyurucu ekmek dilimleri kullanır. Izgara yapılır, sarımsakla iyice ovulur (iki tarafı da!) ve süslenir. Bunlar iki lokma olayı değil, daha çok 5-6 gibi.

Ekmek kızartmak için mi? A16: Yemek+Şarap yemek kitabında, “kelime Bruschettahangi türetilmiştir brusya“Yanma”, ekmeğin üzerinde biraz kömürleşmenin istendiğini ima eder.” Her iki kaynağın da ismin kökeni hakkında doğru olduğunu varsayarsak Bruschetta, ekmeğimizi kızartmak ve kızartmadan aldığınız yanığı kucaklamak istiyoruz. Bir ızgaraya erişiminiz yoksa, ikinci seçenek ızgara kullanmak olacaktır. Üçüncü seçenek, bir ızgara tavası kullanın.
Bruschetta yapmak için kızarmış ekşi mayalı ekmek

Ekmek kızartmak için bir ipucu

Izgaradan önce her dilimi biraz sızma zeytinyağı ile fırçalayın. Bunun, kızartma sırasında ekmeğin kurumasını önlemeye yardımcı olduğunu düşünüyorum. Ekmeği ızgaradan çıkarır çıkarmaz ve işlenecek kadar soğuyunca, soyulmuş bir diş sarımsakla her iki tarafını kuvvetlice ovalayın. Özellikle sarımsağı benim kadar seviyorsanız.

Günün bruschetta tarifi

Bu benim favorim, basit, domateslerini en iyi şekilde kullan sürüm. Kırmızı domatesler zeytinyağı, tuz, yırtılmış fesleğen ve biraz sirke ile karıştırılır. Aşağıdaki tarifi ekleyeceğim, ancak burada listelediğim diğer varyasyonlar için aynı yaklaşımı kullanabilirsiniz.
Olgun kırmızı domates ve fesleğen ile basit bruschetta

Bruschetta’da ne tür domatesler kullanılır?

Buradaki kısa cevap: bruschetta yaparken bulabileceğiniz en iyi domatesleri kullanın. Mevsimi yüksek, olgun, lezzetli domateslerden bahsediyorum. Tercihen yaz sonunda marketlerde bulacağınız türden. Domatesleriniz soluk, donuk ve tatsız ise, başka bir şey yapmanızı tavsiye ederim. Domates çeşitlerine gelince, Roma domateslerini veya yadigârlarını yağmalayın. Ve domatesleriniz çok suluysa fazladan domates suyunu süzebilirsiniz.

Sirke bileşeni hakkında konuşalım

Bruschetta’daki sirkeyi bir çeşit baharat bileşeni olarak düşünüyorum. Bruschetta’nın genel hazırlanışına asitlik katar, zeytinyağı ile karışır ve belli bir denge sağlar. Bunu açıkça söyleyeceğim. Burada kötü sirke kullanıp iyi sonuç alamazsınız ve bunlardan bolca var. yaptım çok Bruschetta’yı yirmili yaşlarımda sert sirke kullanıyordum ve iyilerin büyüsünü bulmam biraz zaman aldığı için üzgünüm. Şu anda akılda kalan iki favori sirke, Katz Sirkeleri ve Brightland’s Parasol’u içeriyor.

Sirkenizin tadına bakar ve yüksek sesle irkilirseniz veya küf kokuyorsa, yeni bir şişeye yatırım yapmayı düşünün. İtalya’da bir dizi sirke kullanarak bruschetta ile karşılaşırsınız. Favori bir beyaz şarap sirkesini (bu ve birçok salata için) kullanma eğilimindeyim, ancak kırmızı şarap sirkeniz, bitki sirkeniz veya sevdiğiniz balzamik sirkeniz varsa, bunu kullanın. Hatta bir tutam limon suyunun tadı kötü sirkeden daha iyi bir seçim olduğunu söyleyebilirim. Limon suyu kullanıyorsanız, hazırken biraz lezzet ekleyin. Geleneksel olmayabilir, ama lezzetli olacak!
Mevsimlik domates ve fesleğen ile Bruschetta

Bruschetta’nın bazı çeşitleri

  • Dukkah ve limon kabuğu rendesi ile sarı domates bruschetta: İyi bir zeytinyağı, kıyılmış fesleğen, bir tutam iyi beyaz şarap sirkesi ile çiselenmiş sarı gözyaşı domatesli bruschetta’nın bir versiyonu. Resim aşağıda. Bol limon kabuğu rendesi ve bol dukkah serpintisiyle tamamlandı. Dukanızı yapabilirsiniz. Veya ben de bu Botanica versiyonunu beğendim. Elinizde limon aromalı bir zeytinyağı varsa, bunu ekstra özel bir versiyon için kullanın.
    Sarı domatesli Bruschetta
  • Tavada kızartılmış enginar bruschetta: Tostu altın bir kabukta bebek enginarlarıyla süsleyin, sızma zeytinyağı veya limon, karabiber ile zeytinyağı gezdirin ve üzerine frenk soğanı ve/veya frenk soğanı serpin. Aşağıdaki fotoğrafın ortasında gösterilmiştir.
    Bruschetta - Üç Farklı Yol
  • Daha fazla fikir: Çok fazla baharatlı sarımsak ve biber yağı ile çiselenmiş kırmızı domateslerin baharatlı bir versiyonunu seviyorum.
  • Veya sarı domatesli, sarımsak ve zerdeçal yağıyla karıştırılmış ve bol karabiberle tamamlanmış bir versiyon. Bu tutuş yüzde sıfır gelenekseldir, ancak herkes onu sever.

Basit bruschetta çeşitleri

kış bruschetta

Yukarıda bahsettiğim gibi, bunu yaz mevsiminde yazsam da – domates ve ızgara mevsiminde – bruschetta’yı tüm yıl boyunca deneyebilirsiniz. Kavrulmuş kış kabağı dilimleri veya salsa verde ile tepesinde tatlı patatesler mükemmeldir. Veya sotelenmiş sarımsaklı kış sebzeleri veya lahana ve biraz rendelenmiş peynir. Kavrulmuş mantar, kavrulmuş pancar vb. ile yapabileceğiniz tüm malzemeleri düşünün. Bunlardan herhangi birini, haftanın başlarında pişirmiş olabileceğiniz en sevdiğiniz fasulyelerle birleştirin. Ayrıca, tüm bruschetta yapımını ızgaradan ızgaraya taşıdığım yılın zamanı olduğunu da belirteceğim.
Mutfakta bruschetta hazırlama

Bruschetta’da ne tür domatesler kullanılır?

Buradaki kısa cevap: bruschetta yaparken bulabileceğiniz en iyi domatesleri kullanın. Mevsimi yüksek, olgun, lezzetli domateslerden bahsediyorum. Tercihen yaz sonunda marketlerde bulacağınız türden. Domatesleriniz soluk, donuk ve tatsız ise, başka bir şey yapmanızı tavsiye ederim. Domates çeşitlerine gelince, Roma domateslerini veya yadigârlarını yağmalayın. Ve domatesleriniz çok suluysa fazladan domates suyunu süzebilirsiniz.

Bruschetta önceden hazırlanabilir mi?

Bunu genellikle gerçek zamanlı olarak yapmayı severim, ancak domates garnitür bileşenini önceden oluşturabilirsiniz. Taze kızarmış veya kızarmış ekmekle servis yapmadan hemen önce birleştirin. Bu ekmeğin yumuşamasını engeller.

Taze bruschetta ne kadar süre saklanır?

Dilerseniz bruschetta için domates dolgusunu yaklaşık bir gün önceden hazırlayabilirsiniz. Veya artıkları kapalı bir kapta saklayın. Domates bileşeni ayrıca omletlerde, tuzlu turtalarda ve galettelerde, sandviçlerde ve her türlü salatada harikadır.

Bruschetta’yı dondurabilir miyim?

Ara sıra bana sorulan bir şey. Donmuş bruschetta’ya hayır diyeceğim. Klasik bruschetta ruhu, yoğun sezon domateslerinin bir kutlamasıdır. O anda zevk alınacak bir şey. Bruschetta gibi bir şeyin öne çıkmasını istiyorsanız, pesto gibi bir şey yapmayı düşünün. Veya garnitürler için tavada kızartılmış dondurulmuş enginar kullanın.

Hizmet etmenin en iyi yolu?

Onu burada tutmayı seviyorum. Büyük bir tabakta veya peynir tabağında birkaç bruschetta düzenleyerek ailece yiyebilirsiniz. Düşündüğüm bir husus, onları yapmak için boyuttur. Bazen insanların yemekten önce tadını çıkarması için büyük tabaklarda küçük bruschetta’lar yaparım – sadece birkaç ya da iki -. Diğer zamanlarda, eğer yemekte daha büyük bir rol oynamaları isteniyorsa, onları daha önemli hale getireceğim.

Bruschetta nasıl telaffuz edilir?

Buraya kadar geldiyseniz, muhtemelen bruschetta’yı doğru telaffuz etmek isteyeceksiniz. Broo-skeh-tuh. İtalyanca’da “ch”, “k” sesi çıkarır.

Daha Favori Domates Tarifleri

Fazla domatesiniz varsa, sizin için bazı tarif fikirlerim var! Bu Domates Pasta her zaman bir başarıdır. Aynı şey bu Aşçı Soslu Spagetti için de geçerli. Bunu favori yap Salsa. Ve domatesler bu yaz mükemmel Lâhana salatası.

Her şeyden çok, bu makalenin en basit yemeğin en iyisi olabileceğini hatırlattığını umuyorum. Ev yapımı ekşi mayalı ekmeğin kuyruğu, bir tutam ot ve ot çiçeği serpilmiş bahçeden birkaç domates, sarımsak ve zeytinyağı? Mükemmel bir küçük yemek veya parti yayılımı yapar.

101 yemek kitabına üyelik

Reklamsız Premium Üyelik şunları içerir:
-Reklamsız içerik
-Yazdırılabilir Tarifler
Baharat / Bitki / Çiçek / Lezzet PDF tarif kitabı
Hafta İçi Ekspres PDF tarif kitabı
-Yıl boyunca sürpriz bonuslar


Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.