Bebeğim akşam yemeği yemiyor. İşte her şeyi değiştiren şey.

On yıl önce bir akşam yemeği partisiyle karanlık bir yerdeydim.

Çocuklarımız 7 ve 3 yaşındaydı ve akşam yemeği bizim için mutlu bir zaman değildi.

İşte o zaman bu blogda yazdıklarım:

Ah akşam yemeği. Her gece 7:30 sularında yavaş yavaş yemek yemeyi içeren bir olayı hayal meyal hatırlıyorum ve kocam ve ben birbirimizle konuşuyorduk ve her kelimeyi duyuyorduk.

O yemeğe ne olduğunu bilmiyorum. Akşam yemeği partilerimizin çoğu son zamanlarda hayal kırıklığı içinde bir egzersize dönüşüyor.

Nedeni: Birkaç aydır Sam (3 yaşındaki çocuğumuz) akşam yemeğini yemedi. Birkaç ısırmadan daha fazlası, yani. Ve bazı geceler dudaklarından tek bir ısırık geçmiyor.

nefesim kesildi

Akşam yemeği için de birkaç kuralımız vardı:

 • Masaya temiz eller ile gelin ve aile ile en az 5-10 dakika oturun. Bir lokma yemek yemeyi planlamasanız bile. Akşam yemeği, birlikte sessizce oturup bir aile ritüelini gözlemlediğimiz (en azından denediğimiz) bir zamandır.
 • “Yuck” veya “iğrenç” veya diğer eşit derecede saygısız varyasyonları söyleme. Bir şey istemiyorsanız, basit bir “hayır teşekkürler” yeterli olacaktır.
 • Özür dilemek masadan ayrılmadan önce.

Keyifli aile yemekleri için mantıklı bir temel gibi görünüyor, değil mi? Ama bazı geceler, akşam yemeğinden 30 dakika önce Sam bir muz istediğinde, ocakta üç tencerem vardı, telefon çaldı ve Henry mikroskobik Lego polis kelepçelerini bulamadığından şikayet etti, her şey çok zor görünüyordu.

Bazı geceler, 45 dakikayı Sam’in tabağını bir kez daha ittirmek için lezzetli, dengeli bir yemek hazırlamak için harcadıktan sonra, bu 30 kiloluk kızıl tarafından tamamen yenilmiş hissettim.

Kendime bunun da geçeceğini söyleyip durdum (muhtemelen?). Ama bu arada, aklımın ucundaydım.

Bu yüzden bazı değişiklikler yaptık

# 1’i değiştirin: Her iki çocuğa da sunduğum yemek hakkında konuşma izni verin

Çocuklara kesinlikle diğer insanların duygularına karşı duyarlı olmaları öğretilmeli olsa da, duyulduklarını hissetmeleri de önemlidir.

Kitabın yazarı, doktoralı arkadaşım Dina Rose, “Sam’e yuck demesini istemiyorsanız, alternatif kelimeler verin” dedi. Brokoli değil. “Tadını beğenmedim” hatta “Bu spagetti solucana benziyor” bile çocukların neden bir şeyler yemek istemediklerini dürüstçe açıklamalarına olanak tanır – ve aynı derecede önemli olan “size zihinlerine bir pencere açar”.

Örneğin, çocuğunuzun solucan gibi göründüğü için spagetti yemeyeceğini öğrenirseniz, bir dahaki sefere makarna sevmediğini varsaymak yerine penne veya papyon deneyebilirsiniz.

# 2’yi değiştirin: “Isırma, teşekkürler” etiketini at.

O zaman çocuklarımızdan çocuklarımıza teşekkür etmemelerini istedik. Rose, ismin çocuklarıma sevmedikleri bir şeyi yemek zorunda olmadıklarını bilmelerini sağlamasını sevse de, aynı zamanda “ilk etapta muhtemelen takdir edecekleri bir şey olmadığı fikrini onlarda önceden programlar. ”Anında ampul!

Bunun yerine, onlara aşağıdaki gibi sorular sorarak onları yeni yiyeceklerle kaşif olmaya teşvik etmeliyim:

 • Bu yemek nasıl kokuyor?
 • Yediğimiz herhangi bir şeye benziyor mu?
 • Bu sana bir şey hatırlatıyor mu?
 • Bir ısırık alırlarsa da, istemediklerine karar verirlerse, tükürmelerine izin vermeliyim (elbette kibarca peçeteye). “Bir çocuk sevmeyip de yutmak zorunda olduğunu düşünüyorsa neden denemek istesin ki?” diyor.
Atıştırmalık Çılgınlığı -- Gerçek Anne Beslenmesi

3. Değişiklik: Atıştırmalıklarla daha akıllı olun

Sam, birçok yeni yürümeye başlayan çocuk ve okul öncesi çocuk gibi seri bir atıştırmalıktı. Öğle yemeğine onu yedirmek için “atıştırmalık” demeye başladığımda çok çaresizdim!

Bir ebeveyn olarak, akşam yemeği öncesi atıştırmalıkların ikilemini çok iyi biliyordum: onlara çok fazla yemek verirseniz, akşam yemeği için iştahlarını bozarsınız. Onları çok az besleyin ve tüm aile için akşam yemeğini mahvedebilecek bir nöbet geçirme riskini alın.

Bazı deneme yanılmalardan sonra (elma dilimleri çok doluydu, birkaç “kraker” kaygan bir eğimdi), çiğ sebzeleri daldırma ile sunmaya karar verdim. Bu şekilde, masaya gelip akşam yemeğinde daha fazla sebze yerse, bu sadece (havuçlu) kekin üzerine krema olur.

İlk başta Sam, “Akşam yemeğinden önce kırmızı biber mi yoksa brokoli mi istersin?” kilere tırmanmak ve çılgınca granola veya granola çubuklarını almak.

Ama sonunda, çoğu gece fazla telaşlanmadan küçük bir tabak sebze yedi. (Gerçeği söylemek gerekirse, bazı geceler o sadece daldırma içti.) Okuyun: Akşam yemeği öncesi atıştırmalıkların ikilemi nasıl çözülür

4. Değişiklik: Daha az yemek sunun

Rose, Sam’in tabağının öncesi ve sonrası resimlerimi gördüğünde, tabağına daha az yemek koymamı önerdi, sadece iki lokma balık ve bir lokma brokoli gibi. “Şaşırmış göründüğünde, ona akşam yemeğinde çok fazla yemek yemek istemediğini, bu yüzden ona saygı duymak istediğini söyle” diyor.

Ayrıca onu temin etmeliyim ki, daha fazlasını isterse, tek yapması gereken sormak ve onun için alacağım, dedi. “Bu teknik, akşam yemeğinin dinamiğini anında değiştirecek ve birçok çocuk buna çok olumlu yanıt verecek.”

Bunu bir gün öğle yemeğinde Sam’le denedim, tabağına sadece iki lokma sandviç koydum. Ve tıpkı Dr. Rose’un tahmin ettiği gibi, şaşırmıştı. Ve iki lokmasını bitirince daha fazlasını istedi.

5 numaralı değişiklik: Masada iyi eğlenceler

Kayınvalidemin torunları akşam yemeğini yemedikleri zamanlarda onlarla oynadığı bir oyun vardı. “O brokoliyi yeme!” hem sert hem de aptalca bir sesle onu uyardı. “Sakın yeme!” Önce çocuklar yürekten güldüler. Sonra brokoliyi yediler.

Açıkçası, eskiden tüm bunların saçma olduğunu düşünürdüm. Ta ki çocuklarım olana ve sürekli saçma sapan şeyler yapmaya başlayana kadar.

Bir noktada, muhtemelen çaresizlikten Sam’le bu oyunu oynamaya başladık. Ve ağzına koyduğu her lokma ile kocam ve ben birbirimize “Gerçekten mi? bu kadar kolay mı?”

Her şey biraz hile yapmaya benziyordu ama Dr. Rose akşam yemeği maçımıza yeşil ışık yaktı. “Çocuklar yemek yerken bile oyun oynamayı ve ebeveynleriyle etkileşimde bulunmayı severler” diye açıkladı.

Evet, oldu. Ve hayatta kaldık.

Sam’in birkaç ay boyunca akşam yemeğinde sadece ketçap veya kavun yemesi beni duygusal olarak sarsmış olabilir ama fiziksel olarak onu incitmedi. Akşam yemeği grevi, tüm mevsimler gibi, geçip giden ve yeni bir şeye yol açan kısa bir yaşam mevsimiydi.

Bugün, iki erkek, masaya gelip yemek yiyen aç gençlerdir. Oyun yok. Hile yok. Saçımı yolmak ya da çığlık atarak odadan çıkmak istemiyorum.

Tabii ki, hala sahip olmadıkları, hoşuma giden başarısız akşam yemekleri veya yemekler var. Ayrıca, oğlumun iştahının azalması ve büyümesinin yavaşlaması gibi, yolda başka tümsekler de vardı. (Oku: Zayıf bir çocuğu beslemek hakkında öğrendiklerim.)

Ama bu günlerde, (çoğunlukla!) stressiz bir yemek masamız var ve daha önce uyguladığımız bazı stratejilerin bunun için zemin hazırladığını biliyorum.

Bu stratejiler de çocuklarımla birlikte büyüdü ve değişti.

 • Onlardan “iğrenç” ve “iğrenç” yerine kendilerini ifade etmelerini istemek “Bir dahaki sefere bu tarifte neyi değiştirirsiniz?” oldu. »
 • “Tek lokma kuralı”nı tamamen terk ettik. Ama bir “lezzet tabağı » şüphelendikleri yiyecekler için eğlenceli bir stratejiydi.
 • Sam’in Sağlam Plakasını Kaydet üzerindeki baskıyı hafifletti ve ona hazır olduğunda yemek yemesi için bir fırsat daha verdi.
 • Çocuklarımın tabaklarına daha az yemek koymak, aile tarzına veya gece büfelerine dönüştü ve herkesin istediğini servis etmesine ve yemesine izin verdi. (Oku: Seçici yiyicinize akşam yemeği sunmanın en iyi yolu.)

Sen onun kalınlığında mısın?

Olduğum o kötü yerdeyseniz, tüm aile yemeği dramasının buna değip değmediğini merak ediyorsanız, ücretsiz kursuma kaydolarak seçici yemeklerden kurtulmak için daha fazla güvence ve strateji elde edeceksiniz. okuyucular aldı: Picky Eater problem çözücü.

Bana Amazon.com’a ve bağlı sitelere bağlantı vererek ücret kazanmam için bir araç sağlamak üzere tasarlanmış bir bağlı kuruluş reklam programı olan Amazon Services LLC Associates Programına katılıyorum.Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.