En İyisini Yak: Balmumu Mumları

Geçen gün bir arkadaşımla bir sağlık gıda mağazasında koridorlarda gezinirken, “Hey Sarah, balmumu mumları neden normal mumlardan çok daha pahalı?” diye sordu. Pekala, bunun beni şaşırttığını kabul etmem gerekiyordu. Balmumu mumlarının parafin muadillerinden daha iyi yandığını duymuştum, ama neden olduğundan emin değildim. Oohhh çok heyecan verici – Bunun dibine inmek için sabırsızlanıyordum! Biraz araştırmayla, kesinlikle bloga layık olan, gerçekten şok edici bazı bilgiler buldum…

Balmumu mumlarının neden bu kadar üstün olduğunu açıklamadan önce, önce size alternatiflerin dezavantajları hakkında genel bir bilgi vereyim.

parafinin kökenleri
Satın aldığımız mumların çoğu parafin mumundan yapılır. Parafin, gaz, yağlar, kaldırımlar vb. gibi diğer birçok yaygın petrol ürününün üretiminden sonra kalan bir petrol yan ürünüdür. Bu malzeme daha sonra “katı” hale getirilmeden önce toksik dioksinler oluşturan %100 ağartma maddesi ile ağartılır. çeşitli kanserojen ve katılaştırıcı kimyasallarla parafin.
Mum üreticileri parafin mumu satın alır, ardından çeşitli diğer tekstüre edici kimyasallar, renk için yapay renklendiriciler ve sentetik kokular ekler.

Sentetik kokular yakıldığında toksik florokarbonlar ve diğer kirletici yan ürünler üretirler. Bu florokarbonları teneffüs etmek, burun pasajlarımızdaki kokuları algılayan reseptörlere zarar verir ve uzun bir süre boyunca koku alma duyularınızın genel yeteneklerini “yıpratarak” azaltır. Bu, birçok insanın hoş aromaları deneyimlemek için giderek daha güçlü kokulu mumlara (veya sentetik oda spreylerine) vb. ihtiyaç duymasının nedenlerinden biridir!

Son olarak, duvarlarınızı, mobilyalarınızı ve perdelerinizi kaplayan ve daha az arzu edilen ciğerlerinizi ve cildinizi kaplayan siyah kurum yayan parafin gibi bir yakıtı evinizde yakmanın dolaylı maliyeti vardır. Parafinin, sentetik kokuları ve diğer katkı maddeleriyle birlikte baş ağrısına, alerjik reaksiyonlara, sinüs ve akciğer sorunlarına neden olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Solunum problemi olanlar parafin mumları yakmamalı, bu problemlerin önüne geçmek isteyenler de yakmamalıdır.

Umarım bu, parafin mumunun sağlığınıza, evinize ve çevrenize olan tehlikelerine biraz ışık tutar (ha!). Şimdi size balmumu ve sunduğu harika özellikleri tanıtmama izin verin.

Sevgili Balmumu
Bal mumu yakmak birçok nedenden dolayı sizin ve çevre için daha iyidir. İlk olarak, yanan balmumu negatif iyonlar üretir; bu iyonlar, kirleticileri çekerek soluduğumuz havaya ve bize fayda sağlar, tıpkı bir mıknatısın demir dolguları çekmesi gibi. Negatif iyonlar, tozu, kepeği, küfü ve diğer havadaki kirleticileri tutan pozitif yüklü iyonlara bağlanır. Bir kez bağlandıklarında, pozitif iyonlar tartılır ve bu iyonları ve kirleticileri süpürülmek veya vakumlanmak üzere yere bırakır. Özetle: mum yakmak havanızı arındıracaktır.

Balmumu mumları çevre için en iyi seçimdir çünkü kullanılan malzeme %100 yenilenebilir ve doğal, ham durumunda ağartma veya hidrojenasyon gerektirmez. Parafin (yenilenemez bir kaynak) ve hatta soya ve hurma mumlarının üretimi, ham maddeyi muma ve sonra muma dönüştürmek için kimyasal müdahaleyi içerir. Bu, minimum işlem gerektirdiği, kimyasal madde gerektirmediği ve nihai ürünün tamamen biyolojik olarak parçalanabilir olduğu için balmumunun çevre için daha iyi bir seçim olduğu anlamına gelir.

Havalandırmasız bir odada kirlilik korkusu olmadan balmumu yakabilirsiniz. Aslında, birçok insan uykuya dalmadan önce yatak odasında yaklaşık 30 dakika mum yakmanın daha dinlendirici bir uyku sağladığını bildiriyor. Balmumu hipoalerjeniktir, çevresel alerjileri, hassasiyetleri ve hatta astımı olan insanlara fayda sağlar. Havanızı olabildiğince temiz tutmak için her kullanımdan önce fitillerinizi kırpmayı ve fitili üflemek yerine kendi balmumu havuzuna batırarak mumu söndürmeyi unutmayın, çünkü ikisi de dumanı önler.

Son olarak, balmumu mumlarının yaydığı altın rengi ışığın kalitesi, parafin muadilleriyle eşsizdir. Bal mumunun yüksek erime noktası nedeniyle, balmumu güneşle aynı ışık spektrumunu yaymanın yanı sıra parafinden daha güçlü ve daha parlak yanar. bu ne kadar şaşırtıcı!

toplam maliyet

Arkadaşımın sorusuna cevap vermek gerekirse: ilk maliyeti parafin mumlarından daha yüksek görünse de, balmumu çok daha uzun süre yanar – diğer mumların yanma süresinin iki ila beş katı. Bal mumu, parafinden çok daha yüksek bir erime noktasına sahiptir – aslında, tüm mumların en yüksek erime noktasıdır, bu nedenle çok daha yavaş yanar. Yakmak için saatte sadece peni maliyeti olan balmumu, zamanla parafinden çok daha ekonomiktir.

Balmumu mumlarını çiftçi pazarlarından, sağlıklı gıda mağazalarından ve tabii ki çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz. Bu öğedeki mumlar, gelenek ve kaliteye bağlı bir Amerikan şirketi olan The Beeswax Co.’dandır, uluslararası olarak gönderilirler ve onları şiddetle tavsiye ederim.

Mumlarınızı nereden satın almayı seçerseniz seçin, taklitlerden sakının! Petekteki her hücrenin etrafındaki contadan gelen balmumu olan %100 saf balmumunu arayın. Bazı şirketler balmumunu parafin, hurma veya soya mumlarıyla kesiyor ve hala onlara “balmumu” mumları diyor, bu yüzden etiketleri okuyun. Ayrıca fitilin doğal bir elyaftan (pamuk veya kenevir gibi) yapıldığından ve metalik iplik (bazen kurşun içerebilir) içermediğinden ve yapay kokular veya ilave kimyasal boyalar bulunmadığından emin olun. Saf balmumu bal gibi kokmalı ve doğal bir altın rengine sahip olmalıdır.

Yak bebeğim. Yakmak!

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.