Ev Yapımı Bulyon Tozu ve Neden İyi Bir Fikir?


Stok hakkında ve neden kendi ev yapımı stok tozumu yapmaya başladığımdan bahsedelim. Geçen yıl kamp gezilerimizde hazır çorbalar ve yahniler için kuru malzemeleri önceden karıştırmaya başladığımda kendimi vejetaryen et suyu seçeneklerini araştırırken buldum – kavanozlarda yemekler. Su ve ezilmiş domates veya nohut gibi sadece bir veya iki diğer kiler malzemesini ekleyerek yapabileceğim harika, hızlı, bir tencere yemeğine sahip olmak istedim. Birkaç çorba karışımında bulyon küpü derim. Bulyon küpleri, pişirdiğiniz her şeye lezzet katmaya başlamanın gerçekten uygun bir yoludur. Bununla birlikte, ticari olarak mevcut birçok seçenek çok tuzludur, yapay bileşenler ve lezzet arttırıcılar içerir ve birçoğunuz bana önerilerde bulunmak için yazdınız. İşte başlıyoruz, hadi kendimizinkini yapalım!

Bouillon nedir?

Teknik olarak, bir bulyon küpü, anında stok oluşturmak için kullanılan kurutulmuş bir küp veya tozdur. Mağazalarda genellikle sebze, et veya tavuk suyu olarak satılan bir dizi et suyu görürsünüz. Çorbalar, yahniler, tahıl gevrekleri, risottolar, köriler vb. pişirirken hızlı ve lezzetli bir et suyu hazırlamak için kullanılır. Pişirmenize derinlik ve lezzet katmanın harika bir yoludur. Stok küpleri mağazalarda oldukça yaygındır ve stok macunlar giderek daha yaygın hale gelmektedir.
Ev yapımı et suyu tozu bileşenlerinin yakın çekim fotoğrafı

Ticari et suyu neyden yapılır?

Mağazalarda birçok et suyu paketinin üzerindeki etiketlere baktım. Mağazadan satın alınan bulyon küplerinde gördüğüm bileşenlerden bazıları şunlardır: maltodekstrin, doğal ve yapay tatlar, MSG, buğday unu, disodyum inosinuat ve disodyum guanilat. Genellikle bir çeşit yağ bileşeni (örneğin hurma yağı, soya fasulyesi yağı, kanola yağı) ve ayrıca bir tatlandırıcı vardır. Doğal, minimum düzeyde işlenmiş malzemelerle hazırlanmış hazır bir et suyu seçeneği bulmak zor. İyi haber şu ki, kendi ev yapımı bulyon tozunuzu yapmak son derece kolay.

Konserve et suyuna karşı et suyu?

Bir kavanozda kuru çorba karışımları yapma amacım için (şu ya da bu gibi), önceden hazırlanmış et suları bir seçenek değildi, ama yine de burada tartacağım. Çoğu konserve et suyu veya kartonda hazır et suları konusunda zor bir geçiş yapıyorum. Genelde tatlarını sevmiyorum – genellikle çamurlu veya tuzlu tatlar. Aslında suyla başlamayı ve tuz seviyelerini kendim kontrol etmeyi tercih ederim ve neredeyse her zaman bu rotayı paketlenmiş et suları üzerinden gideceğim. Yıllar öncesinden bu homade et suyu ezmesine bayılırım ama önceden kuru malzemeler hazırlarsanız işe yaramaz.
Karıştırmadan önce bulyon tozu malzemeleri ayrı kaplarda

Ev Yapımı Bulyon Tozu Malzemeler

TAMAM! Bu kendin yap çorbasının malzemeleri hakkında konuşalım, böylece “temel” tarif için nereye geldiğimizi daha iyi anlarsınız. Bunu çeşitli varyasyonlarla da takip edeceğim. Tariflerin tümü genel bir vejetaryen et suyu içindir, ancak lezzet profilini bir şekilde sallamak için tarifi deniz yosunu, mantar tozu veya pul biber ile uyarlamanın sonsuz yolu vardır. Bununla birlikte, anahtar, önce temel et suyu tarifinizi düzeltmektir!

  • beslenme mayası: Besleyici mayaya olan aşkım derinlere iniyor ve bu et suyu tozunda tartışılmaz. Lezzet, vücut ve B vitaminleri ile doludur.Bu tarifin bel kemiğidir ve umami açısından zengin tavuk çorbasının et suyu hissini verir. Bunun doğru olup olmadığını bilmiyorum ama yemin ederim ki beslenme mayaları saçlarımı ve tırnaklarımı çok hızlı uzatıyor.
  • tuz: Bu temel tarife ne kadar tuz koyacağım konusunda kararsız kaldım. Sodyumsuz veya düşük sodyumlu hale getirmek için cazip geldi ve insanlardan yemek pişirirken tadına bakmalarını istedim. Ama bence et suyu ve önceden hazırlanmış et sularının vahşi popülaritesinin bir kısmı, ev aşçılarının yemeklerini başka türlü olduğundan daha fazla mevsimlendirmesine yardımcı oluyor mu? Doğru yolda. 1 yemek kaşığı tuza 1 su bardağı besin mayası oranına ulaştım ve bu 24 bulyon küpüne eşdeğerdi. İstenirse daha fazla tuz eklemek için yer bırakırken, bunun bir taban olarak sahip olduğu tadı seviyorum.
  • otlar ve baharatlar: Ben burada kekik ve kekik kombinasyonunu seviyorum. Bir çok tarifle çalışıyor ve köpüren otların kokusu ve aroması bende nostaljiyi tetikliyor. Bu tozu biraz zerdeçal, karabiber, soğan ve sarımsak ile güçlendiriyorum. Ben köpüren çorbalarda ve baharatlı körilerde kullandım ve harika çalışıyor.
  • toz hindistan cevizi sütü: Bu benim jokerim. Pek çok ticari et suyunda, suyu koyulaştıran ve ağızda yağlı bir his veren bileşenler olduğunu fark ettim. Geçenlerde bir torba hindistancevizi sütü tozuyla oynadım ve bu isteğe bağlı bir ek olarak burada işe yarayabilir. Diğer et suyu bileşenleri bağlamında, hindistancevizi cephesinde çok güçlü değil, ancak güzel miktarda vücut topluyor. Ben bunlara toz da ekledim Baharatlı köri ve hindistan cevizi eriştesive şu tortellini Çorbası yanımızda teneke kutu hindistan cevizi sütü getirmek yerine harika çalışıyor.

Yüksek hızlı karıştırıcıda karışık et suyu tozu malzemeleri

Ev Yapımı Bulyon Tozu Çeşitleri

  • Nori Et Suyu Tozu: Daha çok deniz benzeri bir et suyu tozu arıyorsanız, bir yaprak noriyi hafifçe kızartmayı ve onu et suyu tozuma karıştırmayı severim.
  • Mantar Bulyon Tozu: Artık aşçılar için birçok harika mantar tozu ve kuru mantar var. Bu tarife en sevdiğiniz tozdan 2 çay kaşığı veya 1/4 fincan doğranmış kuru mutfak mantarını karıştırmadan önce eklemek, keşfetmek için eğlenceli bir yön.
  • Baharatlı Bulyon Tozu: Baharatlı bileşenlerimi et suyumdan ayırma eğilimindeyim. Bu, bu bileşenleri bağımsız olarak kontrol etmenizi sağlar. Bununla birlikte, et suyu karışımınıza birkaç kuru biber (veya bir kuru biber karışımı) eklemek, zamanla nihai baharatlı et suyuna giden yolunuz olabilir.

Vintage Tencerede Ev Yapımı Bulyon Ezmesi

Ev Yapımı Et Suyu Ezmesi

Kuru et suyuna sahip olmak sizin için önemli değilse, bu başka bir seçenektir. Pam Corbin, River Cottage Preserves Handbook’un arkasına ev yapımı bir et suyu macunu ekledi ve insanlar buna bayıldı. Sebze ve otların püresinde konsantre edilmiş, tuzla korunmuş güzel bir macundur.
Küçük bir cam kavanozda ev yapımı bulyon tozunun yukarıdan aşağıya görüntüsü.

Daha fazla fikir

Bu et suyu tozu sadece et suyu ve çorbalar için değildir. Karabuğday krepleri pişmeye başlayınca üzerine serptim, çok güzel! Bir kase patlamış mısırın üzerine serpilmesi de gerçekten çok lezzetli. Ya da basit bir pirinç kasesine sihirli bir son dokunuş olarak.

Et suyuyla eğlenin ve başka yönlere alırsanız bana bildirin, bunu duymayı seviyorum. İşte uygulamaya koymak için çorba tariflerine bazı bağlantılar. Bu et suyu tozunun favorileri arasında – Pot Yemek: Tortellini Çorbası, Pot Yemek: İtalyan Arpa Çorbası ve Pot Yemek: Baharatlı Hindistan Cevizi Körili Erişte Çorbası, Vejetaryen Tortilla Çorbası, vejeteryan bezelye çorbası veya bu sebze şehriye çorbası.

Sekiz ev yapımı baharat karışımı

Bu tür baharatlar ve baharatlar sizin işinizse (onları seviyorum!), 8 Ev Yapımı Baharat Karışımı’nın bu gönderisini kontrol ettiğinizden emin olun. En sevdiğim baharat karışımı tariflerinin bir dizi indirilebilir PDF’sini yaptım ve bu sayfada daha yakından bakabilirsiniz ve bu bulyon tozunu birkaçında kullanabilirsiniz!

101 yemek kitabına üyelik

Reklamsız Premium Üyelik şunları içerir:
-Reklamsız içerik
-Yazdırılabilir Tarifler
Baharat / Bitki / Çiçek / Lezzet PDF tarif kitabı
Hafta İçi Ekspres PDF tarif kitabı
-Yıl boyunca sürpriz bonuslar


Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.