Guacamole’nin Anti-inflamatuar Etkileri | NutritionFacts.org

Yağ açısından zengin bitkisel gıdalar – avokado, yer fıstığı ve fındık – ve zeytinyağı teste tabi tutulur.

kitabımın önsözünde nasıl ölmezTıp eğitimim sırasında Big Pharma’nın bana sayısız biftek yemeği ısmarlamasına rağmen, Big Brokoli bana hiç çıkma teklif etmemiş olmasına rağmen, muhtemelen televizyonda tamamen doğal gıdalar için bir reklam görmeyeceğinizi yazdım çünkü çok fazla bir şey yok. Bunlar rafa dayanıklı değildir ve bunları markalayamaz, patentini alamaz veya ticari markasını oluşturamazsınız. Gerçek yiyecekler, abur cubur kadar karlı değildir. Ama belki de o kelimeleri yemeliyim. Videomda söylediğim gibi Cuma gününe geri dönüş: Avokadonun iltihaplanma üzerindeki etkileri, avukatlar için bir televizyon reklamı vardı—yayın yapmak Super Bowl sırasında, daha az değil – ve Avokado Doritos ya da bunun gibi bir şey için değildi. Gerçek meyvenin reklamıydı. Kısmen milyarlarca avukata teşekkürler satılmış Avokado Kurulu her yıl sahip Sadece reklamlar için değil, aynı zamanda araştırma için de 50 milyon dolar.

Avokado ilavesinin et yedikten birkaç saat sonra hissedilen iltihaplanma zirvesini azalttığı hamburgerler üzerine yaptığı çalışmasından daha önce bahsetmiştim. Şaşırtıcı. Avokado sayesinde daha fazla yağ ve daha fazla kalori içeren burger ürün az Muhtemelen eklenen yağlar ve kaloriler, et pişirildiğinde ve mide asidine ulaştığında oluşan oksitlenmiş yağların oluşumunu engelleyebilen antioksidanlar içerme eğiliminde olan bütün bir bitki gıdası biçiminde olduğu için.

Diğer bütün, yüksek yağlı, yüksek kalorili bitkisel gıdalar aynı koruyucu etkiye sahip mi? Mesela fıstık ne olacak? Fıstık Enstitüsü, Big Guac ile geride kalmamak finans Çoğumuzun uyanık olduğumuz saatlerin çoğunu tokluk, yani yemeklerden sonraki bir durumda geçirdiğimizi ve bu öğünlerdeki yağın sistemimizden geçtiğinin “ateroskleroz için iyi bilinen bir risk faktörü” olduğunu bilen bir çalışma. Bu, milkshake gibi berbat bir şey, çoğunlukla şeker ve krema olmak üzere yaklaşık 1.200 kaloriyi yedikten sonra saatler içinde arteriyel fonksiyonu felç edebileceğimiz anlamına gelir. İçinde 3 ons fıstık bulunan aynı milkshake’i mi içtin?

Eklenen yer fıstığının besin profilini olabildiğince yakından taklit etmek için araştırmacılar, kontrole yağ, yumurta akı ve hatta ekstra lif ekleyerek eklenen yağ ve proteini eşleştirmeye çalıştılar. 2:07’de görebileceğiniz gibi videoiki milkshake vardı kabaca aynı miktarda kalori, şeker, protein, yağ, doymuş yağ ve lif. Yani kağıt üzerinde her iki sarsıntının da vücutta aynı tepkiye neden olması gerekiyor gibi görünüyor, değil mi? Ancak yerfıstığı bütün bitki besinleridir, bu nedenle bir besin profilinde görmediğiniz şey, yerfıstığı sallamasında, yerfıstığı içermeyen sallamanın eksik olduğu binlerce bitkisel besindir. Bitkisel besinler bir fark yarattı mı?

2:44’te görebileceğiniz gibi videobirkaç saat sonra tüketen fıstıksız milkshake, shake içindeki tüm o doymuş yağ ve şeker, arteriyel fonksiyonu yaklaşık %20 oranında azalttı. Sadece bir milkshake atardamarlarımızın gevşeme ve normal olarak genişleme yeteneğini %20 oranında azalttı! Tamam, ama ya aynı miktarda doymuş yağ ve şeker yerseniz ama biraz daha gerçek yiyeceklerle yerseniz? Arteriyel fonksiyonda önemli bir düşüş olmadı! fıstık yardım endotel hasarına yanıt olarak arteriyel fonksiyonu korur, bu muhtemelen yer fıstığı ve yerfıstığı kabuklarındaki aktif bitkisel besinlere bağlı bir “kardiyoprotektif etki”dir.

Fındık daha da iyi çalışabilir. 3:23’te görebileceğiniz gibi videoSenden sonra yemek yemek biraz zeytinyağı ile salam ve peynirli sandviç, arteriyel fonksiyon çöker yaklaşık üçte bir oranında, ancak o zeytinyağını aynı miktarda bitki Bütün fındık formundaki yağ, salam ve peynirin etkisini köreltmekle kalmaz, tersine çevirirsiniz. Başladığınızdan daha da iyi bitiriyorsunuz.

Ve avukatlar? “Araştırma gösteriyor ki [calorie-dense] gıdalar inflamasyonu ve oksidatif aktiviteyi artırarak vasküler hastalığın gelişimine katkıda bulunur [artery] hastalık. Ancak, yüksek kilojoule olup olmadığı belli değil. [calorie] Yutulan gıdanın besin içeriğinden bağımsız olarak tek başına şarj, [after-the-meal] oksidatif ve inflamatuar aktivite. Bu nedenle araştırmacılar, “yağ, şeker oranı yüksek ve bitki besinleri (dondurma) bakımından düşük bir gıdanın” etkisini, “bitkisel maddeler (avokado) açısından zengin bir bütün gıda” ile aynı sayıda kalorinin etkileriyle karşılaştırdılar. Sadece kalori ve yağ konsantrasyonu ise, dondurma ve avokado aynı etkiye sahip olmalıdır. araştırmacılar test edildi dört farklı öğüne verilen tepkiler: (1) dondurma, (2) avokado, (3) sadece dondurmadaki yağ ve protein (şekeri ayırmak için) ve (4) sadece dondurmadaki şeker miktarı ( doymuş yağın etkilerini ayırmak için).

4:43’te görebileceğiniz gibi videodört “gıda/gıda bileşenleri” olmuştur dondurma, sadece krema, sadece şeker (hiç yağsız) ve dondurmaya kıyasla yaklaşık üç kat daha fazla yağ ve aynı miktarda doymuş yağ ve kalori içeren yaklaşık dört avokado. Araştırmacılar ne buldu? Dondurma, sadece krema (şekersiz bileşenler) veya sadece şeker (yağsız bileşenler) yerseniz, kandaki oksidatif stres seviyesi artar. Ama değildi gözlemlenen kalori eşdeğeri bütün bitki besinlerinin alınmasından sonra.

“Dondurmanın aksine, aynı enerji yoğunluğuna sahip bütün avokadoyu yutmak [calories] ve benzer miktarda yağ, artan oksidatif veya inflamatuar aktivite üretmedi. Bu, postprandiyal [after-meal] Dondurma gibi yiyecekleri yedikten sonra gözlemlenen oksidatif stres, antioksidanlar gibi enerji içermeyen gıda bileşenlerinden izole olmalarından kaynaklanıyor olabilir. Şeker, doğal olduğu için meyve formunda kabul edilebilir. gel bitkisel besinlerle önceden paketlenmiştir. Aynı şekilde, fındık ve avokado gibi bütün bitkisel gıdalardan elde edilen yağlar, “zengin bir fitokimyasal matris” ile önceden paketlenmiştir. [and] bu nedenle oksidatif hasar için aynı potansiyeli göstermez.

Hakkında daha fazla bilgi ister misiniz nasıl ölmez? Rica ederim! Kitaplarımdan elde ettiğim tüm kazançlar hayır kurumlarına bağışlanıyor.

ben de bahsettim Cuma gününe geri dönüş: Avokado ve kırmızı şarabın yemek kaynaklı iltihaplanma üzerindeki etkileri.

HATIRLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Bir burgere avokado eklemek, normalde eti yedikten sonraki saatler içinde meydana gelen iltihaplanma artışını azaltır. Avokado yemeğe daha fazla yağ ve kalori eklese de, muhtemelen ilaveler, oksitlenmiş yağ oluşumunu engelleyebilen antioksidanlar açısından zengin bütün bitkisel gıdalardan geldiği için daha az iltihaplanma meydana gelir.
  • Uyanma saatlerimizin çoğu tokluk (yemekten sonra) bir durumda olabilir ve yediğimiz yağ, tükettikten hemen sonra arteriyel fonksiyonumuzu sakatlayabilir.
  • Deneklere, neredeyse aynı miktarda kalori, şeker, protein, yağ, doymuş yağ ve lif içeren, ancak bir tanesi yer fıstığı içeren iki shake verildiğinde, deneklere, olmayanları tükettikten sonraki saatler içinde verildi. fıstık sallamak, arteriyel fonksiyon% 20 azaldı. Ancak yer fıstığının eklenmesiyle atardamarların normal olarak gevşeme ve genişleme yeteneğinde önemli bir azalma olmadı ve ceviz daha da iyi çalışabilir.
  • Başka bir çalışmada, araştırmacılar şunlara verilen tepkileri incelediler: (1) dondurma, (2) avokado, (3) sadece dondurmadaki yağ ve protein (şekeri ayırmak için) ve (4) sadece dondurmadaki şeker miktarı. dondurma (doymuş yağın etkilerini ayırmak için). Kan oksidatif stres seviyeleri dondurma ile, dondurmada sadece yağ ve protein, dondurmada sadece şeker ile artarken, avokado yedikten sonra herhangi bir artış gözlenmedi.
  • Bütün, antioksidan bakımından zengin bitkisel gıdalar, doğal olarak bitkisel besinlerle önceden paketlenmiştir ve oksidatif hasar için aynı potansiyele sahip değildir.

Avukatlar hakkında daha fazla bilgi için bkz.

Sağlıkta,

Michael Greger, doktor

Not: Henüz yapmadıysanız, ücretsiz videolarıma abone olabilirsiniz. burada ve sunumlarımı canlı izleyin:Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.