Hazır Arpa – Sağlıklı Mevsimlik Tarifler

Anında Tencerede veya düdüklü tencerede arpa nasıl yapılır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu Anında Tencerede arpa pişirme yöntemi, bilinmesi gereken harika bir pişirme hilesidir. Yemek hazırlamak, garnitür olarak hizmet etmek, Buddha kaseleri için, çorbaya eklenen veya arpa salatasında kullanılan lezzetli ve sağlıklı bir tahıl yemeğidir. Ayrıca, yalnızca 5 dakikalık uygulamalı çalışma süresi ve yalnızca 20 dakikalık pişirme süresi ile bundan daha kolay olamazdı! Okumaya devam edin çünkü bugün sizin için mükemmel pişmiş arpanın nasıl yapılacağına dair eksiksiz bir rehberim var.

Bu makale bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir.

Bu Hazır Arpa Tarifini Neden Seviyoruz?

Menünüze düzenli olarak arpa eklemiyorsanız, bunu değiştirmeniz gerektiğine sizi ikna etmeye çalışacağım. Sadece cevizli bir tat ve lezzetli bir çiğneme dokusu ile lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda sizin için de iyidir! Ayrıca, Instant Pot’ta pişirildiğinde hızlı ve eller serbest.

Pişmiş arpa, yemek hazırlamak, garnitür olarak hizmet etmek veya Buda kaselerinde kullanmak için sağlıklı bir tahıl yemeğidir. Pestolu Yavaş Tencere Jambonlu Arpa Çorbası gibi biber ve çorbalarda harikadır veya bunun gibi bir tahıl salatası için kullanın. Akdeniz arpa salatası.

Burada hızlı tarifleri seviyoruz, bu yüzden daha hızlı pişen tahıl gevreğini seçmenin neden çekici geldiğini anlıyorum. (Güven bana, ben de kinoa ekibiyim!} Arpanın ocakta pişmesinin normalde 40-45 dakika sürdüğünü de biliyorum. Bütün bunlar bugün değişti dostlarım, çünkü lezzetli, çiğnenebilir ve mükemmel pişmiş, bir dakikadan daha kısa sürede hazır olabilir. Instant Pot’ta pişirildiğinde yarım saat.

Bu nedenle, normalde arpanın tadını çıkarmanın tek yolu soğuk bir bira yudumlamaksa, o zaman Instant Pot’unuzu çıkarın ve pişirmeye başlayalım!

Bu tarifin ana malzemeleri

metin kaplamalı bir tezgahta malzemeler

Arpa

Arpa, yüzyıllardır yetiştirilen tam bir tahıldır. Arpa, lif ve dayanıklı nişasta ve mineraller açısından zengindir. Arpa, pişirmeden ve yemeden önce çıkarılması gereken sindirilemeyen bir dış kabuğa sahip, doğal olarak yetiştirilen bir tahıldır. Gövdeyi çıkarmak için arpa işlenmelidir. Nasıl etiketlendiğini, nasıl pişirildiğini ve beslenmesini etkileyen, onu işlemenin farklı yolları vardır.

Piyasada incili ve kabuklu olmak üzere iki ana arpa türü vardır.

 • inci arpa bu kabuktan kurtulmak için mekanik olarak kazınarak veya “boncuklanarak” işlenir. Genellikle inci arpa yuvarlak bir görünüme ve güçlü bir kaplamaya sahiptir. Ne yazık ki, incileme işlemi aynı zamanda kepeği de tahıldan uzaklaştırır, bu da inci arpanın teknik olarak tam bir tahıl olmadığı anlamına gelir.
 • Kabuksuz arpa Tam tahıl olarak kabul edilir çünkü sadece dış kabuk çıkarılır ve besleyici kepek bozulmadan kalır. Pot arpa biraz daha çiğnenir ve inci arpadan daha az “kabarık” bir dokuya sahiptir. Ayrıca nişastalı olmadığı için çorbaları koyulaştırmaz.

Pearl ve pot arpa arasındaki fark hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

ALIŞVERİŞ İPUÇLARI: Büyük süpermarketlerde torbalanmış kuru fasulye ile inci arpa bulun. Çantalarda veya kutularda satılabilir. Pot arpa bulmak daha zordur. Whole Foods’ta veya toplu bölümündeki sağlıklı gıda mağazalarında arayın.

DEPOLAMA İPUCU: Tam tahıl olduğu ve uzun süreli depolama sırasında sertleşebilen uçucu yağlar içerdiğinden, pişmemiş arpayı uzun süreli depolama için dondurucunuzda saklayın. Pearl arpa, bir kavanozda serin ve kuru bir yerde bir yıla kadar saklanabilir.

Yağ veya Tereyağı

Nişastalı tahıllar, makarna ve fasulye pişirirken düdüklü tencere vanaları tıkanabilir. Arpa, kaynatıldığında özellikle köpüklü olma eğiliminde olduğundan, pişirirken biraz yağ kullanmak önemlidir. Bu, köpüğü aşağıda tutmaya yardımcı olur ve havalandırmanın tıkanmasını önler.

Suçlu

Sıvı için su kullanın (tuzla tatlandırılmış) veya suyu değiştirebilir ve fazladan tuz eklemeyebilirsiniz.

Pearl arpa ve pot arpa arasındaki fark nedir?

inci arpa vs kabuklu arpa yan yana

Yemek pişirmek Pearl arpa veya inci arpa

İnci arpa olarak da bilinen inci arpa, dış kabuğu ve kepeği çıkarmak için mekanik olarak kazınmış ve yuvarlanmış arpadır. Ocakta 40 dakikada, Anında Tencerede 20 dakikada pişiyor.

Yemek pişirmek Kabuklu arpa veya Çıplak arpa

Kabuklu arpa, dış kabuğu çıkarılmış, ancak kazınmamış veya yuvarlanmamış, bu nedenle kepek hala sağlam olan arpadır. Bu kepeğin nüfuz etmesi ve yumuşaması biraz daha uzun sürer, bu nedenle ocakta veya Anında Tencerede pişirildiğinde yumuşaması daha uzun sürer. Ayrıca inci arpa gibi şişmez ve daha çok buğday meyveleri veya farro gibidir. Düdüklü tencerede pişmesi 10 dakika daha sürer.

çıplak arpa özellikle gevşek bir kabuğu olan ve daha kolay çıkan bir arpa çeşididir, bu nedenle boncuklanmadan kolayca kabuğu çıkarılabilir.

Hızlı Bir Tencerede Arpa Yapmak için Adım Adım Talimatlar

malzemeleri karıştırın ve kapağı kapatın ve sızdırmazlığı sağlamak için valfi ayarlayın

Adım 1: Malzemeleri Anında Tencerede Birleştirin

Arpa, su, yağ ve tuzu bir Instant Pot’un ek parçasında birleştirin.

Adım 2: Basınçlı Pişirme

Havalandırmayı kapatın ve sızdırmaz hale getirin. 20 dakika boyunca yüksek basınçta pişirin.

kaşık veya çatalla kabartmak

Adım 3: Steam’i Bırakın ve Bitirin

Hızlı serbest bırakmak (veya istenirse doğal serbest bırakmak) için havalandırmayı hafifçe çevirin. Kapağı çıkarın ve bir çatalla karıştırın. Hazır ek parçanın dibinde fazla nem varsa, pişmiş arpayı ince gözenekli bir elekten süzün.

FBir düdüklü tencerede arpa pişirmek için kalite güvencesi ve uzman ipuçları

Pişirmeden önce arpayı ıslatmanız gerekiyor mu?

Arpayı pişirmeden önce ıslatmanıza gerek yoktur. Bununla birlikte, tam tahılları ıslatmanın, onları sindirmelerini kolaylaştırmaya ve besinlerini daha biyoyararlı hale getirmeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar var.

Arpayı pişirmeden önce veya sonra durulamanız gerekiyor mu?

Arpa, satın alındığında toz nişasta ile kaplanabilir. Bunları pişirmeden önce durulamayı seviyorsanız, bu pişmiş arpayı biraz daha az nişastalı hale getirebilir. Pişirdikten sonra durulama, fazla nişastayı giderecek ve arpa yapışmayacak veya topaklanmayacaktır. Salatalarda faydalı olabilir.

Çorbaya ek olarak arpa kullanmanın bazı yolları nelerdir?

Arpa, tahıl kasesi için temel olarak kullanılabilir. Ben üzerimi haşlanmış yumurta, deniz yosunu, susam ve sote mantarla doldurmayı seviyorum. Aynı zamanda tahıl salatası için de harikadır {Bu salatada kahverengi pirinç yerine kullanmayı deneyin.} Basit bir garnitür olarak, sarımsak veya soğanı tereyağında soteleyin ve l pişmiş arpa ekleyin. Ekstra sebze porsiyonları için ince doğranmış havuç veya kabak gibi mevsim sebzeleri de ekleyebilirsiniz. Arpa ve mantarlar klasik bir eşleşmedir. Mantarları tereyağında veya zeytinyağında arpacık soğanı ve kekik ile soteleyin ve üzerine pişmiş arpa ekleyerek kolay bir mantarlı arpa pilavı yapın.

Arpayı dondurabilir misin?

Arpa dondurulabilir ve çorbalara veya patates kızartmasına kolayca karıştırılabilir. Büyük bir dondurucu poşete aktarın ve soğuyana kadar soğutun. Torbayı sıkıca kapatın ve düz bir şekilde dondurun. Dondurulduktan sonra ayırın ve fazla havanın torbadan dışarı çıktığından emin olun. Dondurucuda iki aya kadar saklayın. Buzdolabında 24 saat veya mikrodalgada eritin. Çorbalara veya acı biberlere hala donmuş halde eklenebilir veya ocakta biraz et suyu veya orta ateşte su ile sık sık karıştırarak eritebilirsiniz.

Hazır arpayı nasıl baharatlayabilirsiniz?

Dilerseniz bu tarifi kuru otlar veya sebzeler ekleyerek tatlandırabilirsiniz. 1 çay kaşığı kuru kekik, kekik veya İtalyan baharatları eklemeyi deneyin. Pişirdikten sonra taze otlar da ekleyebilirsiniz. (Bugün maydanoz kullandım.) Ama dereotu, fesleğen ve frenk soğanı da harika. Harika bir lezzet için arpayı su yerine et suyu ile de pişirebilirsiniz.

pişmiş arpa ile hazır bir tencerenin görünümü

Denenecek Ek Tarifler

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Burada yeniyseniz, doğrudan gelen kutunuza gönderilen hafta içi yemek planlarını paylaştığım ücretsiz haftalık bültenime kaydolmak isteyebilirsiniz. Ya da beni Instagram’da takip edin. Bu tarifi yaparsanız gelin bir yıldız bırakın derecelendirme ve inceleme! Çok takdir ediliyor. İyi yemek ! ~Katie

Yazdırmak


Tanım

Bu hazır 20 dakikalık arpa, yemek hazırlığı için kullanmak, garnitür olarak hizmet etmek veya buda kaselerinde kullanmak için lezzetli ve sağlıklı bir tahıl yemeğidir. Çorbaya eklenebilir veya arpa salatasında kullanılabilir.Ölçek

İçindekiler

1 ½ bardak Pearl arpa* İçindekiler notuna bakın

3 bardak su

2 çay kaşığı zeytinyağı (veya tuzsuz tereyağı)

½ çay kaşığı tuz


Talimatlar

 1. Arpa, su, yağ ve tuzu bir Instant Pot’un ek parçasında birleştirin.
 2. Havalandırmayı kapatın ve sızdırmaz hale getirin. 20 dakika boyunca yüksek basınçta pişirin.
 3. Hızlı serbest bırakmak (veya istenirse doğal serbest bırakmak) için havalandırmayı hafifçe çevirin. Kapağı çıkarın ve bir çatalla karıştırın. Hazır ek parçanın dibinde fazla nem varsa, pişmiş arpayı ince gözenekli bir elekten süzün.

Notlar

Malzeme Notları:

Bu tarif için arpa şehriye kullanıyorsanız, aynı su / arpa oranını kullanın ve 30 dakika boyunca basınçla pişirin.

Bu tarife daha fazla lezzet katmak için su yerine sebze veya tavuk suyu kullanabilirsiniz.

Nokta:

Arpa iki aya kadar dondurulabilir. Çorbalara veya biberlere doğrudan ekleyin veya çözdürün ve salata için kullanın. Kolay bir garnitür için baharatlar ve sebzelerle tekrar ısıtın.

Öne geçmek:

Soğutun ve kalan arpayı örtün. Yeniden ısıtmaya hazır olana kadar soğutun. Bu arpa buzdolabında kapalı olarak üç gün saklanacaktır. Yeniden ısıtmak için mikrodalgayı yüksek güçte buharlaşana kadar ısıtın. Arpayı ocakta yeniden ısıtmak için bir tencerede su veya et suyu ile birleştirin ve orta ateşte ayarlayın. Sıcak buharlaşana kadar sık ​​sık karıştırarak pişirin.


Beslenme

 • Porsiyon: 3/4 bardak
 • kalori: 153
 • Şişman: 2g
 • karbonhidratlar: 35g
 • Lif: 7g
 • Protein: 4gSource link

Leave a Comment

Your email address will not be published.