Oksitlenmiş kolesterol kaynakları | NutritionFacts.org

İşlenmiş gıdalardaki tavuk, balık ve yumurta tozu, kolesterol oksidasyonu yan ürünleri açısından daha büyük risk altındadır, ancak maruziyeti azaltmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

“Önemli bir kanıt not alınmış Oksisterol formundaki oksitlenmiş kolesterol, AD’nin ana tetikleyicilerinden biridir. [Alzheimer’s disease]” Ama hepsi bu değil. Kolesterol oksidasyon ürünleri (COP)” birleşmiş kalp hastalığı, diyabet ve böbrek yetmezliği dahil olmak üzere büyük kronik hastalıkların başlangıcı ve ilerlemesi ile. COP’ler ürün hayvansal ürünler ısıtıldığında. Her tür pişirme bunu yapabilir, çünkü yaklaşık 300 derece Fahrenheit’te “maksimum kolesterol oksidasyonu ve COP üretimi” elde edebilirsiniz, ancak diğerlerinden daha kötü olan herhangi bir pişirme türü var mı? ? Videomda söylediğim gibi Kolesterol Oksidasyonu Nasıl AzaltılırEğer sen izlemek ‘tayı eti’ – bebek at eti – mikrodalga fırında pişirilen ette genel olarak daha yüksek oksidasyon seviyeleri bulundu, mikrodalga fırında 0:40’ta görebileceğiniz gibi video.

Gerçekten, mikrodalgada tavuk veya sığır eti görünür kızartma kadar yaklaşık iki kat daha fazla kolesterol oksidasyonu üretmek. Eğer sen izlemek pastırma, ancak çiğ domuz pastırması oksitlenmiş kolesterol içermiyordu. Tüm hayvansal ürünler gibi kolesterol içerir, ancak kolesterol içermez. oksit sen pişirene kadar. Eti hemen yerseniz ızgara yapmak en güvenlisi gibi görünüyor, ancak arta kalanları buzdolabına koyar ve daha sonra aynı yöntemi kullanarak tekrar ısıtırsanız, 0:58’de görebileceğiniz gibi tüm oksitlenmiş kolesterol seviyeleri yükselir. video.

Ancak, sadece ısı değil. Çiğ etlerdeki seviyeler genellikle düşük olmasına rağmen, “konsantrasyonları artırmak prooksidana maruz kaldıktan sonra önemli ölçüde [or, pro-oxidation] ışık gibi maddeler. Tamam, ama domuzun içine girip pastırmayı içeriden yiyebileceğiniz gibi değil. Et her zaman ışığa maruz kalmaz mı? iyi ama yapabilirsin sarmak kırmızı plastik sargılı et. Şeffaf plastik sargı işe yaramıyor gibi görünüyor, ancak kırmızı film bazı ışık dalgalarını bloke ediyor ve kolesterol oksidasyonunu geciktirebiliyor – en azından “at eti dilimleri” için işe yaradı. Dilimlenmiş et ürünlerinde sorun daha da kötüdür çünkü etin çoğu maruz havada ve ışıkta. Kıyma ile aynı – çok daha fazlası maruz.

Sensiz zindan Etin bir çeşit vakumlu ambalajda olması, tek başına oksijene maruz kalması, karanlık bir buzdolabında veya derin dondurucuda bile oksidasyon seviyelerini artırabilir. 2:04’te görebileceğiniz gibi videoçiğ balık konservesi pişirme artırmak 8’den itibaren kolesterol oksit seviyeleri µ18’de g/g µg/g, ancak birkaç ay sonra donmuş balık – hatta donmuş çiğ balık bile – yaklaşık on kat daha yüksek başlar ve sadece oradan yükselir.

Et açısından en kötüsü, tavuk olmuştur ister mikrodalgada ister kızartılmış olsun, sığır etinden iki kat daha kötü. Bunun nedeninin kasın çoklu doymamış yağ içeriğiyle ilgisi var gibi görünüyor, ki “azalır balık için [with the highest content] > kümes hayvanları > domuz > sığır eti > kuzu. Bu nedenle beyaz et, kolesterol oksidasyonuna daha duyarlıdır. Kırmızı et daha fazla doymuş yağ içerir, ancak balık ve tavuk daha fazla oksitlenmiş kolesterol biriktirme eğilimindedir. Böylece kızarmış tavuk ve somon izlemek diğer et türlerinden daha fazla miktarda kolesterol oksidasyon ürünleri üretir. Şaşırtıcı bir şekilde, bununla birlikte, somon balığında oksitlenmiş kolesteroldeki en büyük artış, bulundu Buharda pişirilir, çünkü daha uzun süre ısıya maruz kalır. Kolesterol oksidasyonu her pişirmeden sonra arttı, ancak “buharlama toplam miktarı %1000’den fazla artırdı”.

Bununla birlikte, tavuk etinin öne geçmesinin iki yolu vardır. biri eğer sen beslemek acı tavuk yağı. Ne yazık ki, her türlü düşük kaliteli “yağlı yan ürünler ve yan ürünler” bitirmek için Hayvan yemi olarak işlenmek üzere tesislerin işlenmesinde. İkinci yol ışınlamadır. 3:28’de görebileceğiniz gibi videotavuk eti ne zaman ışınlanmış bulaşıcı hastalık perspektifinden gıda güvenliğini iyileştirmek, kronik hastalık perspektifinden gıda güvenliğini azaltabilir, ancak hey, ölmekten daha iyidir Salmonella.

Süt ürünleri ile ilgili olarak, hatırlayabilirsin ki ben konuştu videomda ghee’nin potansiyel tehlikeleri hakkında Alzheimer hastalığının bir nedeni olarak oksitlenmiş kolesterol, bu da beni UHT süt hakkında düşündürdü. UHT, ultra yüksek sıcaklıkta işleme anlamına gelir. Bu küçük Yarım ve Yarım kahve kremalarını “soğutma gerektirmez” yapmak için kullanılır. Gördüğün gibi saat 4:00’te benim videoUHT görünüyor artırmak Normal pastörizasyondan daha fazla olan, oksitlenmiş kolesterol seviyelerini yaklaşık yüzde 50 oranında azaltır. İlginç bir şekilde, yarı yarıya keçi sütü bulabilirseniz daha güvenli olur.

Yumurtada da aynı sorun. İşlenmiş Gıdalarda Yumurta Tozu dır-dir raf ömrü için iyi, ama belki o kadar iyi değil İnsan hayat. Yumurta ürünleri ile paketlenmiş gıdalardan bazı örnekler Dahil etmek makarna, birçok unlu mamül ve mayonez. Bu nedenle, yumurta kartonundan uzak duran insanlar bile, içerik etiketini okumazlarsa, istemeden işlenmiş gıdalara maruz kalabilirler.

Oksidasyon ise, neden sadece Ekle hayvansal ürünlerin kendilerine sentetik veya doğal antioksidanlar? Et endüstrisi kesinlikle denedi – örneğin, Ekle melisa çayından hamburger köftesine. Sahip değil İş, ancak bunun nedeni muhtemelen tadı etkilemeden yeterince ekleyememeleridir. Kiraz eklemeye ne dersiniz? Kırmızıdırlar, bu yüzden mükemmel bir şekilde karışırlar. Gördüğün gibi benim saat 17:00’de videokirazlar İş! İki farklı vişne türü, kolesterol oksidasyonunu önemli ölçüde azalttı, ancak üzerinde vişne bulunan et biraz tuhaf görünüyor. Biraz eski sarımsak ve soğana ne dersiniz? Sıradan bir domuz pirzolasındaki okside kolesterol miktarı önemli ölçüde düşmek 5:13’te görebileceğiniz gibi soğan veya sarımsak ekleyerek video. Ancak ilginç bir şekilde tavukta kolesterol oksidasyonu yardım adaçayı tarafından ama sarımsak değil. Aslında sarımsak, tavuk yağının oksidasyonunu bile hızlandırabilir.

Yani, “alınabilecek birkaç önlem var alınmış gıdalardaki kolesterol oksidasyonunu azaltın: kolesterol içeren yağlar içeren gıdaları pişirmeyerek gıdaların toplam kolesterol içeriğini azaltın [like butter or lard]hayvanları antioksidanlarla besleyin, yiyeceklere antioksidanlar ekleyin, yiyecekleri düşük sıcaklıklarda işleyin, oksijensiz paketler kullanın [opaque vacuum packing, for example]ve yiyecekleri karanlıkta saklayın. Ancak bir adım geriye giderseniz, sadece kolesterolle başlayan yiyeceklerin kolesterolle bitebileceğini görürsünüz. oksit kolesterol. Dolayısıyla gıdalardaki kolesterolün oksidasyonunu azaltmak açısından birincil yöntem “azaltmak yiyeceğin toplam kolesterol içeriği”, yani sadece fazladan tereyağı eklemekten kaçınmayın; bunun yerine, diyetinizi ilk etapta oksitlenecek kolesterolü olmayan tam bitkisel gıdalara odaklayın.

HATIRLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Oksisterol formunda, oksitlenmiş kolesterolün Alzheimer hastalığının ana tetikleyicisi olduğuna inanılır ve kolesterol oksidasyon ürünleri (COP’ler), kalp hastalığı, böbrek yetmezliği ve diyabet gibi büyük kronik hastalıkların başlangıcı ve ilerlemesi ile ilişkilendirilmiştir.
  • COP’ler, hayvansal ürünler ısıtıldığında üretilir ve tüm pişirme yöntemleri bunu yapabilir, ancak bazıları diğerlerinden daha kötüdür.
  • Mikrodalgada tavuk ve sığır eti, kızartmaya göre yaklaşık iki kat daha fazla kolesterol oksidasyonu üretiyor gibi görünüyor ve et hemen yenirse, kavurma en güvenlisi gibi görünüyor. Artıklar soğutulur ve daha sonra aynı yöntem kullanılarak yeniden ısıtılırsa, oksitlenmiş kolesterol seviyeleri yükselir.
  • Konsantrasyonlar ayrıca ışığa ve diğer pro-oksidanlara maruz kaldıktan sonra önemli ölçüde artma eğilimindedir, ancak kırmızı film (şeffaf plastik sargının aksine) bazı ışık dalgalarını bloke eder ve kolesterolün oksidasyonunu geciktirebilir.
  • Kırmızı et, beyaz etten daha fazla doymuş yağ içerir, ancak beyaz et, özellikle buharda pişirme yoluyla kolesterol oksidasyonuna daha duyarlıdır.
  • Süt ürünleri ve yumurta da rol oynar. Sütün ultra yüksek sıcaklıkta (UHT) işlenmesi, örneğin “soğutmaya ihtiyaç duymadan” kahve kremaları üretir. UHT’nin oksitlenmiş kolesterol seviyelerini yaklaşık %50 oranında artırdığı görülüyor; bu, normal pastörizasyondan daha yüksektir.
  • Makarna, unlu mamüller ve mayonez gibi paketlenmiş gıdalardaki yumurta ürünleri de sorunludur.
  • Kolesterol oksidasyonunu azaltmak için et endüstrisi, melisa çayı, kiraz ve soğan gibi hayvansal ürünlere antioksidanlar eklemeyi denedi, ancak kolesterolü düşürmenin en iyi yolu Gıdalardaki kolesterolün oksidasyonu, gıdaların toplam kolesterol içeriğini, yani toplam kolesterol içeriğini azaltmaktır. , kişinin diyetini başlangıçta kolesterol içermeyen bütün bitki bazlı gıdalara odaklamak.

Alzheimer hastalığının ana tetikleyicilerinden biri mi? Etkisinde. videomu izle Alzheimer hastalığının bir nedeni olarak oksitlenmiş kolesterol.

Bana şunu hatırlatır Et yiyenlerde kanser riskini azaltmakheterosiklik aminler adı verilen pişmiş et kanserojenlerine maruziyeti azaltma hakkındaki videom.

Kolesterol oksidasyonu dışında mikrodalgalar iyi bir fikir midir? Görmek Mikrodalgalar güvenli midir? ve Mikrodalga Fırınlardan Radyasyon Sızıntısının Etkileri.

Oksitlenmemiş kolesterol de bir problem midir? Görmek Kolesterol kristalleri atardamarlarımızın astarını yırtabilir.

Nedir Cuma gününe geri dönüş: Optimum kolesterol seviyesi?

Öğrenmek için videoyu izleyin!

Endişelenmemiz gereken sadece küçük, yoğun kolesterol parçacıkları mı? Doğrulamak için Cuma gününe geri dönüş:Kolesterolün boyutu önemli mi?

Yumurta endüstrisi propagandasını görmek ister misiniz? Doğrulamak için Yumurta Tahtası yanıltıcı çalışmaları nasıl tasarlar?.

Videom da ilginizi çekebilir 27HC oksitlenmiş kolesterol, üç meme kanseri gizemini açıklayabilir.

Sağlıkta,

Michael Greger, doktor

Not: Henüz yapmadıysanız, ücretsiz videolarıma abone olabilirsiniz. burada ve sunumlarımı canlı izleyin:Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.