Onsuz Yaşayamayacağım 5 Bitki Bazlı Kiler Gıdası

Bu 5 bitki bazlı kiler yemeği kilerimde her zaman bulacağınız yiyecekler çünkü bu yiyecekleri neredeyse her gün diyetime dahil ediyorum.

Elinizde doğru yiyecekler varsa, sağlıklı, bitki temelli bir diyet yemek kolay ve lezzetli olabilir. Ama her zaman mağazaya koşuyorsanız, tam gıda diyeti yeme planlarınız pencereden uçup gidebilir! Bitki bazlı bir diyetin güzelliği, pek çok gıdanın dengeli ve uygun fiyatlı olmasıdır. Bu yüzden bugün sizinle, severek tükettiğiniz bitki bazlı beş favori yemeğimi paylaşıyorum. HÂLÂ kilerimde bul! Bu yiyecekleri neredeyse her gün diyetime dahil ediyorum.

Onsuz Yaşayamayacağım 5 Bitki Bazlı Kiler Gıdası

1. Fındık. Kuruyemişler, herhangi bir öğüne besin, gevreklik ve lezzet katmanın harika ve lezzetli bir yoludur ve ayrıca kalp-sağlıklı yağlar ve antioksidan özellikler sağlarlar. Ceviz tekli doymamış yağ asitleri, omega-3 yağ asitleri, lif, B6 vitamini, folat, tiamin, manganez, magnezyum, fosfor, bakır ve demir açısından zengindir. Bir ons (yedi kabuklu ceviz), 7 gram tekli doymamış yağ asidi ve 2.5 gram bitki bazlı alfa-omega-3 linolenik asit sağlar (İÇİN). Kuruyemişlerin antioksidan ve antienflamatuar faydaları hakkında önemli araştırmalar yapılmıştır ve günlük tüketimin kalbinizi ve beyninizi korumanın yanı sıra tip 2 diyabet, kanser ve obeziteye karşı koruma sağladığını göstermektedir. Kardiyovasküler faydalar açısından, fındık tüketiminin azaldığı gösterilmiştir. LDL kolesterol ve kandaki omega 3 yağ asitlerini arttırır, endotel hücre fonksiyonunu iyileştirir, trombosit aktivasyonunu azaltır ve C-reaktif proteini (iltihabın bir biyolojik belirteci) azaltır.

Mercimek Cevizli Bolonez Spagetti

Fındıkla çıldırın! Salatalara, doğranmış meyvelere ve yulaf ezmesine serpmeyi seviyorum; sebze, tahıl veya baklagil yemeklerinde kızartın; ve hamur işleri ile karıştırın.

2. Kuru yaban mersini. Yaban mersini, sağlığınız için olduğu kadar damak zevkiniz için de güçlüdür. Ve mevsimi olmadığında, yıl boyunca kullanmak için kilerimde kurutulmuş yaban mersini stoklarım. Bu küçük taşlar büyük bir besin takviyesi sağlar; C vitamini, lif ve antosiyaninler adı verilen güçlü fitokimyasallar açısından zengindir. Kalp sağlığı, beyin sağlığı ve diyabetle mücadele gibi pek çok sağlık yararıyla bağlantılı olmalarına şaşmamalı. Meyvelerin sağlıkta özel bir yeri var – Yerli Amerikalılar bu tatlı küçük meyvelere saygı duyuyorlardı ve geleneksel diyetlerinin bir parçasıydılar. Aslında, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde insanlar meyveleri toplar ve yıl boyunca kullanmak üzere saklar. Ayılar kış uykusundan önce yiyip yiyip göç etmeden önce kuşların ziyafeti çektikleri için, ayılar ve kuşlar bile meyvelerin faydalı özelliklerinden yararlanır. Belki de meyveler hakkında bilmediğimiz bir şey biliyorlardır? Bu yüzden onları her gün diyetime dahil ediyorum.

Yaban mersinli ve darılı kekler

Kurutulmuş yaban mersini tadını çıkarmanın en sevdiğim yolu, onları sabahları mısır gevreği, soya yoğurdu ve salata üzerine serpmektir. Ayrıca keklere, kreplere ve diğer ekmeklere dahil edilmiş lezzetlidirler. Ya da sağlıklı bir atıştırma için bir avuç kemirin!

3. Kenevir tohumları. Kenevir artık geçmişten gelen bir patlama değil; tekstil ve kağıttan biyoyakıtlara kadar her şeyi üretme potansiyeline sahip, sürdürülebilir, düşük girdili endüstriyel bir ürün olarak giderek daha fazla tanınmaktadır. Aynı zamanda popüler bir fonksiyonel gıda maddesi haline geldi. Tarım keneviri, dünyadaki birçok kültür tarafından geleneksel tıp olarak zengin, asırlık bir kullanım geçmişine sahiptir. Kanada ve Avrupa’da kenevir yetiştirilmesine rağmen, ekimi 1958’den beri Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklanmıştır. 1970 tarihli Kontrollü Maddeler Yasası, ekimine son vermiştir. Endüstriyel kenevir genellikle marihuana ile karıştırılır, ancak farklı bir kenevir sativa türüdür ve marihuanadaki birincil sarhoş edici madde olan tetrahidrokanabinolün çok düşük seviyelerine sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri şu anda kenevir ekimini yasaklarken, canlı olmayan kenevir tohumu, yağı ve lifi ticaretine izin veriyor.

Kenevir, diğer popüler lifli ürünlere kıyasla karlı ve çevre dostu bir tarım ürünüdür. 2008 Reason Foundation araştırmasına göre, kenevir üretimi için daha az enerji gerektirir ve işlenmesi daha az toksiktir, geri dönüşümü daha kolaydır ve çoğu rakip mahsulden daha biyolojik olarak parçalanabilir.

Kabuklu kenevir tohumları (“kenevir fıstığı”) ve soğuk preslenmiş kenevir yağı, salata sosları, beslenme çubukları, ekmekler, kurabiyeler, granola, etsiz burgerler, cipsler ve içecekler gibi birçok gıdada kullanılmaktadır. Tatlı susam görünümü ve fındıksı aroması ile kenevir tohumlarını kahvaltılık gevreklere, salatalara, ekmeklere, makarna yemeklerine, güveçlere ve tatlılara serpebilirsiniz. Kenevir tohumları yüksek kaliteli protein, vitaminler, fitosteroller ve eser elementler bakımından zengindir. Ancak kenevirin sağlıklı yağ profili en çok dikkati çeker – kenevir, omega-3’lerde ve ayrıca daha nadir çoklu doymamış yağ asidi gama-linolenik asitte yüksektir (GLA) ve stearidonik asit (SDA), son araştırmalarda sağlık yararları göstermiştir.

4. Lensler. Mercimek seviyorum! Baklagil ailesinin bir parçası olan mercimek, 10.000 yıl önce Yakın Doğu’da evcilleştirilen ilk mahsullerden biriydi. Bugün mercimek, Akdeniz’in her yerinde, Doğu ve Güney Asya’da popüler olmakla birlikte, dünyanın diğer ülkelerinde de kullanılmaktadır. Pek çok farklı mercimek türü vardır – pembe, kırmızı, yeşil, sarı, siyah – hepsini pişirmek yaklaşık 15-20 dakika sürer (ıslatmadan!). Bu küçük baklagiller, tiamin, riboflavin, niasin, B6 vitamini, folat, pantotenik asit, demir, magnezyum, potasyum, çinko, bakır ve manganez gibi bir dizi temel besin açısından zengindir. Ayrıca, bir fincan pişmiş mercimekte Günlük Değerin %36’sına kadarını sağlayan ve ilave 16 gram lif içeren harika bir protein kaynağıdır. Diyetinize baklagilleri dahil etmenin sağlığa faydaları arasında diyabetin kontrol edilmesi, sindirimin iyileştirilmesi, kalp sağlığı, damar sertliğinin önlenmesi, kansere karşı savunma, kilo yönetimi ve kilo kaybı, sağlıklı bir sinir sisteminin korunması yer alır. Archives of Internal Medicine’de yayınlanan 2012 tarihli bir araştırma, diyabetli kişilerin diyetine bir bardak mercimek eklemenin kan şekeri, kolesterol ve trigliserit düzeylerini iyileştirdiğini ve kan basıncını hafifçe düşürdüğünü buldu.

Körili Sarı Mercimek Yahni

Öyleyse devam edin ve mercimekleri haftada en az birkaç kez diyetinize dahil edin! Bunları çorbalara, yahnilere, körilere, garnitürlere, salatalara ve hatta fırınlanmış ürünlere dahil edin!

5. Yulaf. Yulaf benim en sevdiğim temel gıdalardan biridir! Bu mütevazı yemek çok yönlüdür ve sadece kahvaltının ötesine geçer. Tam tahıl olarak kabul edildiğinde, bu sağlıklı gıdalardan daha fazlasını diyetinize dahil etmek iyi bir fikirdir. Düşük riskli kalp hastalığı, tip 2 diyabet, belirli kanser türleri ve sağlıklı beslenme gibi birçok faydayla bağlantılı olduklarından, porsiyonlarınızın çoğunun tam tahıllar (yani çoğu insan için günde yaklaşık 6 porsiyon) olmasını öneririm. ağırlık. Yulaf, kepekli tahıllarla kendinizi şımartmanın lezzetli ve harika (ve hatta glütensiz) bir yoludur. Yulaf, kalp sağlığı ile bağlantılı olan beta-glukan adı verilen çok özel bir lif türü de dahil olmak üzere diyet lifi bakımından yüksektir. Ayrıca yulaf, manganez, fosfor, magnezyum, tiamin ve çinko açısından zengindir. Hatta sağlıklı bir protein dozu sağlarlar!

Yulaf ezmesini birkaç şekilde deneyin. Tabii ki, kahvaltıda yiyebilirsiniz (en sevdiğim çelik kesilmiş yulaf), ancak bunları güveçte, ekmeklerde, sebzeli burgerlerde ve unlu mamullerde de deneyin.

Kilerinizi sağlıklı bitki bazlı gıdalarla paketlemeyle ilgili daha fazla ipucu için aşağıdakilere göz atın:

Kilerinizi düzenlemek için 13 beslenme uzmanı ipucu
Kilerinizde yemek için 6 diyetisyen ipucu
En İyi 10 Bitki Bazlı Kiler Tarifi
Kilerinizi nasıl organize edersiniz
Bitki Bazlı Kiler Malzeme Takasları

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.