Otizm için Probiyotikler ve Antibiyotikler

Otizm spektrum bozukluklarının gelişiminde ve tedavisinde antibiyotiklerin rolü nedir?

“Bağırsak mikroplarının doğasında çok sayıda örnek var. değiştirmek ev sahibi davranışı. Böyle bir örnek ökaryotik patojeni içerir. Toksoplazma gondi bir kemirgeni enfekte ettiğinde, hayvanın doğuştan gelen vaşak idrarı kokusu korkusunu kaybetmesine neden olur. Kemirgeni bağırsak yoluyla enfekte eden beyin paraziti, beyne girme yolunu bulur. Parazit neden farelerin korktuğunu umursar? Çünkü yırtıcılardan kaçmadıkları için daha sık yakalanır ve yenirler ve parazit “daha sonra diğer kemirgenleri enfekte edebildiği vaşakın dışkısına atılır”. Eğer bir fare beyin parazitiysen, nasıl bulaşacaksın? Fareler yamyam değildir, bu nedenle içinde bulunduğunuz farenin başka bir şey tarafından yendiğinden emin olmanız gerekir. Böylece parazit, farenin davranışını değiştirmenin bir yolunu geliştirdi.

Mikropların davranışları etkileme potansiyeli göz önüne alındığında, iyi bağırsak bakterilerimiz olan bağırsak mikrobiyomumuzun bozulması, otizmin etiyolojisinde potansiyel bir faktör olabilir mi? Bu benim videomda ele aldığım konu Otizmde bağırsak mikrobiyomunun rolü. 1:06’da görebileceğiniz gibi videootizmli çocuklar yapar eğiliminde olmak otistik olmayan çocuklardan farklı olarak bağırsak florası değişmiştir. Örneğin otizmli çocuklar sahip olmak daha az PrevotelleDaha bitki bazlı bir diyetle büyümenizi teşvik edebileceğiniz sağlıklı bağırsak enterotipini karakterize eden . Ama önce kim geldi? Otizme yol açan kötü bağırsak florası yerine, otizmin kötü bağırsak florasına yol açması daha olası değil mi? “Sağlıklı kontroller” ile karşılaştırıldığında, otizmli çocuklar yemek yemek çok daha az günlük meyve ve sebze porsiyonu ve diyetleri “genellikle karakterize çeşitlilik eksikliğinden, yetersiz miktarda lif içeren gıdalardan” – yani genel olarak yeterli tam bitki gıdalarından – “ve artan miktarda şeker içeren gıdalardan” kaynaklanmaktadır. Peki, bu farklı bağırsak florasını açıklayamaz mı?

bu vardır otizm gelişimi için belirli perinatal risk faktörleri, dahil olmak üzere erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve özellikle sezaryen doğum. C-bölümünün mikrobiyomla ne ilgisi var? “Koruyucu bir değer olabilir Özgür Bunun yerine cerrahi bir insizyonla doğum yapıldığında bebeklerin kaçırdığı anne vajinal mikrobiyomu tarafından”. Sezaryen sırasında anneler bazen genel anestezi altına alınır ve anesteziklerin olması mümkündür. etkilemek bebeklerin beyinleri anne kanından ayrılır. İki senaryo arasında ayrım yapmak için, annelerin epidural veya spinal blok yaptığı sezaryen ile annelerin genel anestezi altında olduğu sezaryen arasındaki otizm riskini karşılaştıran bir çalışmaya ihtiyacımız var ve elimizdeki de tam olarak bu.

“Bu çalışma incelendi vajinal yolla, bölgesel anestezi altında (RA) sezaryenle ve genel anestezi altında sezaryenle (GA)” doğan yenidoğanlarda otizm insidansı” ve sadece genel anestezi altında sezaryenle doğan bebekler daha yüksek risk altındaydı. yüksek, vajinal yolla doğanlar değil veya örneğin annelerin sadece epidural olduğu durumlarda PR ile sezaryen ile. Bu, sezaryen bağlantısının vajinal floraya maruz kalma eksikliğinden ziyade anestezik ilaçlara maruz kalma ile ilgili olduğunu düşündürmektedir. Ancak bu, annelerin farklı gruplara randomize edildiği bir girişimsel araştırma değildi; sadece gözlemsel bir çalışmaydı. Artan otizm riskinin anestezinin kendisiyle daha az, annenin uykuya dalmasına neden olabilecek hamilelik komplikasyonlarıyla daha fazla ilgisi olması olasıdır. Her iki durumda da, mikrobiyomla bir bağlantı yok gibi görünüyor.

araştırmacılar var sınanmış otistik çocuklar için probiyotikler, ancak şu ana kadar pek yardımcı olmadılar. Bazı çaresiz ailelerin sınanmış dışkı nakli. Ancak, FDA onaylı değiller ve aileleri “kahverengi” pazara bakmaya zorluyorlar. (Ahem.)

Bu fikir nereden geldi? Her şey dikkate değer bir çalışmaya geri dönüyor yayınlanan içinde Çocukluk Nöroloji Dergisi. “Geriletici otizmli çocukların birkaç ebeveyni” – yani, otizm ortaya çıkmadan önce normal davranmaya başlayan çocuklar – davranış değişikliğinin, çocukları antibiyotik aldıktan sonra başladığını belirtti. Antibiyotiklerin bağırsak florasını değiştirdiğini düşündüren kronik ishalleri vardı. Ardından dil, oyun ve sosyal becerilerin kaybı geldi. Bunların hepsi tamamen tesadüf olabilirdi, ancak bir grup pediatrik gastroenterologun spekülasyon yapmak nedensel bir bağlantı olabilir. Belki de iyi böcekleri ortadan kaldırarak, bazı nörotoksik kötü böcekler otizme yol açarak tutundu. Eğer bu doğruysa, belki başka bir dozda antibiyotikle arduvazı tekrar temizleyebilirlerdi, ama bu sefer denemek ve kötü böceklerden kurtulmak için. “Uygun bir şekilde hedeflenen antimikrobiyal tedavi… bu bireylerde otizm semptomlarını azaltabilir mi”? Devrim niteliğinde olurdu.

5:17’de görebileceğiniz gibi videoaraştırmacılardan sonra koymak Vankomisin adı verilen güçlü bir antibiyotik alan çocukların yüzde 80’i iyileşti. Ancak, tedaviden birkaç hafta sonra, çoğu başlangıç ​​seviyelerine geri döndü ve bu, kötü böceklerin püskürtüldüğünü ancak ortadan kaldırılmadığını düşündürdü. Çalışma neredeyse 20 yıl önce yapıldı ve sadece bir tane vardı”olumsuzluk”, yani sadece 11 çocuğa baktı. (Mektup olumsuzluk araştırma, bir çalışmadaki denek sayısından mı bahsediyor.) Elbette, şimdiye kadar pek çok daha büyük araştırma yapıldı, değil mi? Aslında, sadece bir takip çalışması yapılmıştır. yayınlananve o vardı olumsuzluk 1’den.

“A olumsuzluk = 1 otistik bir çocuğun antibiyotik tedavisi ile iyileşmesi ve bir babanın tüm bunların ne anlama gelebileceğini çözme arayışına ilişkin 1 vaka raporu” yazı babanın kendisi tarafından, amoksisilin aldıktan sonra çocuğunun otizminde dramatik bir iyileşmeyi anlatan. Otistik çocukların diğer ebeveynleriyle konuştuğunda, “keşfetti, [his] sürpriz, birçoğu… semptomlarını iyileştirmek için çocuklarına düzenli olarak antibiyotik veriyor. Bununla birlikte, “çocuklarının otizm semptomlarının artmakta olduğunu hisseden” diğer ebeveynlerden de haber aldı. daha da kötüsü antibiyotik aldıklarında” veya antibiyotiklerin hastalığın başlamasının nedeni olduğuna inandılar. Tüm bunlar, bağırsak florasının potansiyel rolüne değiniyor, ancak bu fikri güçlendiriyor.

Daha fazlası için tıbbi literatürü taradığında, bulabildiği tek şey, sadece 11 çocukla bahsettiğim bu çalışmaydı. Takip çalışmaları olmaması nasıl mümkün olabilir? Gözlerinin önünde, kendi çocuğunda bu çalışmanın gösterdiğinin kanıtına tanık oldu. Tedavisi mümkün olmayan bu durumun, en azından çocuğunda, bir antibiyotiğe yanıt olarak hızla ve çarpıcı biçimde iyileştiğini gördü. Şaşırtıcı bir şekilde, bu çalışmayı tekrarlama girişimi olmadı. Bence çoğu ebeveyn, en azından işe yaradığı gerçeğine nimetlerini sayardı. onların çocuk ve buna bırakın, ama bu ebeveyn değil. “Çığır açan otizm araştırmalarını teşvik etme, destekleme ve iletme misyonuyla” kendi otizm araştırma vakfı olan N of One’ı kurdu.

videoma atıfta bulundum Cuma gününe geri dönüş: Bağırsak mikrobiyom enterotipiniz nedir?, kontrol etmek isteyebilirsiniz. Ancak en önemlisi Enterotipinizi nasıl değiştirirsiniz.

HATIRLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Konak davranışını değiştiren bağırsak mikroplarına bir örnek: Toksoplazma gondi, kemirgenlerin bağırsaklarını enfekte eden ve onların doğuştan gelen vaşak idrar kokusu korkularını kaybetmelerine neden olan ökaryotik bir patojen. Beyin paraziti ile enfekte olan kemirgenler, yırtıcılardan kaçınmazlar ve av olma olasılıkları daha yüksektir ve parazit, diğer kemirgenleri enfekte edebileceği vaşak dışkısıyla atılarak yayılabilir.
  • Otistik çocuklar, otistik olmayan çocuklardan farklı olarak değişmiş bağırsak florasına sahip olma eğilimindedir. Örneğin, önemli ölçüde daha az Prevotelledaha bitki bazlı bir diyet tarafından tercih edilebilecek sağlıklı bağırsak enterotipini karakterize eden.
  • Otizmli çocukların genellikle her gün çok daha az meyve ve sebze yedikleri ve diyetlerinin genellikle çeşitli gıdalardan ve lif içeren gıdaların yetersiz porsiyonlarından yoksun olduğu, ancak artan miktarda şeker içerdiği sonucu çıkar.
  • Otizm gelişimi için perinatal risk faktörleri arasında erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve sezaryen doğum, özellikle genel anestezi altında sezaryen bulunur.
  • Otistik çocuklar için probiyotikler yardımcı görünmüyor.
  • dergisinde yayınlanan bir araştırma Çocukluk Nöroloji Dergisi Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmayan dışkı nakli fikrini tanıtır. Gerileyen otizmli çocukların ebeveynleri, kronik ishal için antibiyotik aldıktan sonra çocuklarında davranış değişiklikleri kaydetti, bu da ilacın bağırsak florasını değiştirdiğini ve bunu dil, oyun ve sosyal becerilerde bir kayıp olduğunu düşündürdü. Pediatrik gastroenterologlar nedensel bir ilişki olduğunu varsaydılar ve “uygun şekilde hedeflenen antimikrobiyal tedavinin…[might] otizm belirtilerini azaltmak…”
  • Neredeyse yirmi yıl önce yürütülen çalışma sadece 11 çocuğu içeriyordu. Yüzde sekseni güçlü bir antibiyotik aldıktan sonra düzeldi, ancak çoğu tedaviden birkaç hafta sonra orijinal hallerine döndü.
  • Sadece bir takip çalışması yayınlandı ve sadece bir çocuğu içeriyordu. Baba, amoksisilin aldıktan sonra çocuklarının otizminde dramatik bir iyileşmeyi anlatan vaka raporunu yazdı.
  • Otistik çocukların bazı ebeveynleri çocuklarına semptomlarını iyileştirmek için düzenli olarak antibiyotik verirken, diğerleri semptomların antibiyotiklerle daha da kötüleştiğini düşünür ve hatta ilk etapta bozukluğun ortaya çıkması için antibiyotikleri suçlar.

Dost canlısı floranızı geliştirmekle ilgili daha fazla bilgi için şuraya göz atın:

Otizmi önlemeye veya tedavi etmeye çalışmakla ilgileniyorsanız – ki buna tamamen saygı duyuyorum, herkes değil – kontrol etmek isteyebilirsiniz:

Sağlıkta,

Michael Greger, doktor

Not: Henüz yapmadıysanız, ücretsiz videolarıma abone olabilirsiniz. burada ve sunumlarımı canlı izleyin:Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.