Sezgisel yeme neden kilo verme tavsiyesinde kullanılmamalıdır – Kayıtlı Diyetisyen Columbia SC

Kilo vermek isteyen bir müşteriyle baş etmenin “doğru” veya “yanlış” bir yolu yoktur ve bu kesinlikle müşteriyi hangi bağlamda gördüğünüze bağlıdır. Onları klinikte mi yoksa hastanede mi görüyorsun? Bu kilo vermek için bir doktor tavsiyesi mi yoksa müşteri sizi internette mi buldu? Güçlü danışmanlık becerilerine sahip olmak, müşterinize bir şeyler yapmanın “doğru” bir yolunu, bu durumda sezgisel yemeyi satmak yerine, seanslarınıza bir insan olarak görünmeye ve sohbet etmeye istekli olmak gibi anahtardır.

Bu konuşmaların nasıl ele alınacağına dair (maalesef!) bir rehber olmasa da, akılda tutulması gereken birkaç şey var. Birincisi, kilo verme arzusunu aktif kilo verme arayışından ayırt edebilmektir. İkincisi, sezgisel bir diyetle uyumlu değildir. Bu, aktif olarak kilo vermeye çalışan bir müşteriyle çalışamayacağınız anlamına gelmez (merhaba, yeme bozukluklarının %99’u gibi!), ancak diyet dışı sağlayıcı olarak rolünüz konusunda çok net olmanız ve kendinizi tanımlamanız anlamına gelir. birlikte üzerinde çalıştığınız ağırlıkla ilgili olmayan hedefler. Bazen bu müşteriler en ödüllendirici olanlardır çünkü onlarla gerçek zamanlı olarak bir diyetin onların istenmeyen yeme davranışlarını ve yemekle ilgili streslerini nasıl körüklediğini anlayabilirsiniz. Diğer zamanlarda, bu iyi bir seçim değildir ve ikinci plana bir diyet koymaya hazır değildirler. Bu iyi! Onlara iyi şanslar dilemenize ve işler değişirse hoş karşılandıklarını hatırlatmanıza izin verilir. Bir müşteriye bilgi ve onu işlemesi için bir alan sağlamak güçlü bir iştir.

Kilo bilimi, diyetin fiziksel ve psikolojik zararları ve kiloya kapsamlı bir yaklaşımın yararları hakkındaki güncel araştırmaları anlayan sezgisel bir diyetisyenseniz, kilo verme konusunda tavsiye vermemek sadece bir tavsiye değildir. etik uygulama meselesi. . Bu araştırmayı anlıyorsanız, o zaman, bir doktorun talep eden bir hastaya gereksiz veya zararlı ilaç vermesinin etik olmayacağı gibi, bir müşteri isterse kilo verme tavsiyesi vermenin de etik olmadığını anlamalısınız. Diyetisyenler genellikle, birisi sorarsa kilo verme tavsiyesi vermenin müşteri merkezli bakım olmadığından endişelenir, ancak araştırmalarla desteklenmeyen riskli tıbbi tedavi sağlamak müşteri merkezli değildir. Kilo verme danışmanlığı almayı kabul ediyorsanız, bilgilendirilmiş onay verin ve yaklaşımın risklerini ve ayrıca uzun vadeli başarı oranları üzerine araştırmaları tartışın. İşte kullanabileceğiniz bilgilendirilmiş bir onay formu.

Belki de takıldığın nokta hastane klinikleri gibi bu konuşmaları yapmayı zorlaştıran bir ortamda bulunmandır. Sezgisel yemenin basit olduğunu hatırlamakta fayda var. a uygulamanızda kullanabileceğiniz bir araçtır. Sezgisel yeme konusunda bilgi ve becerilerinizi öğrenebilir ve geliştirebilirsiniz ve bu, uygulamanıza bilgi verebilir, ancak bu, her müşteri için kullandığınız birincil araç olması gerektiği anlamına gelmez. Örneğin, yatarak tedavi gören bir diyetisyenseniz ve diyabet teşhisi konan ve kilo vermek isteyen bir hasta görürseniz, odasına gidip sezgisel yemenin 10 ilkesi hakkında nutuk atmanız garip olur.

Bununla birlikte, sezgisel yeme konusundaki bilginiz, onlarla yaptığınız işi etkileyebilir. Örneğin, onlara karbonhidratı kesmemenin önemi ve bunun kan şekeri kontrolüne zararlı olan aşırı kısıtlama modellerine nasıl yol açtığı konusunda eğitim verebilirsiniz. Veya, zevkli hareket biçimlerini belirlemelerine yardımcı olabilir veya şeker hastalığını nazik bir şekilde yönetmek için beslenme ipuçlarını öğretebilirsiniz. Sağlığı geliştirici davranışları benimsemenin kilo vermekten daha yararlı olduğuna dair birkaç bilgi çekirdeği bile bırakabilirsiniz – üstelik sezgisel yeme kelimesini bile söylemeden!

Ah, Kilo Vermek İçin Sezgisel Yeme Kullandığımı Az Önce Farkettim

Derin nefes. Yanlışlıkla tehlikeli bir şey yaptığınızı fark etmek gerçekten iğrenç gelebilir. Hemen hemen tüm sezgisel yeme pratisyenlerinin, ben dahil, geçmiş işlerine pişmanlık ve utanç duygusuyla bakabileceğini bilin. Hepimiz ağırlık merkezli bir paradigmada eğitildik ve diyet dışı bir bakış açısıyla danışmanlık için tamamen yetersiz kaynaklar verildi – ya da genel olarak sadece danışmanlık becerileri!

Harika bir diyetisyen ve süpervizör olan Fiona Southerland (eğitimlerine ve podcast’lerine ve ayrıca Avustralya’dan diğer Fiona, Fiona Willer’e bakın), bir ayağınız iki farklı paradigmada olduğunda meydana gelen bu at çiti olarak adlandırıyor. Bir paradigmadan diğerine geçtiğinizde bu doğal bir aşamadır, ancak orada sıkışıp kaldığınızda bir problemdir.

Savunmaya geçmek kolaydır. Dürüst olmak gerekirse, bu genellikle eleştiriye karşı doğal tepkimdir ve çoğu zaman onu işlemek için bir saniyeliğine duraklamam gerekir. Umarım bu fırsatı öğrenmek ve büyümek için kullanırsınız. Şahsen, geçmişte yaptığım hatalardan en çok şeyi öğrendiğimi biliyorum. Gerçekten iğrenç – yıllar sonra bile kendimi bazı şeylere yaltaklanırken buluyorum – ama bu rahatsızlığa yaslanmak, öğrenmek ve büyümek önemli.

Tüm bunları okuduysanız ve hala kilo verme danışmanlığı yapmaktan vazgeçmek istemiyorsanız, bu gerçekten harika! Açıkçası. Buna kişisel olarak katılmasam da, klinik uygulamanızı başkalarının ne düşünebileceğine dayandırmak zorunda değilsiniz. Sağladığınız hizmetler konusunda dürüst olmanızı ve Sezgisel Yeme’yi bir pazarlama aracı olarak kullanmamanızı isteyerek diğer Sezgisel Yeme sağlayıcıları adına konuşabileceğimi düşünüyorum.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.