Sezgisel Yemekte Açlık Uygulaması: Aç Değilken Yemek Yemek Neden İyidir — Kayıtlı Diyetisyen Columbia SC

Sezgisel yemede pratik açlığı ne zaman onurlandırmak isteyebileceğinize dair birkaç örnek daha:

 • Kendinizi 3 saatten fazla yiyeceğe erişemeyeceğiniz bir durumda buluyorsunuz (örneğin uçak uçuşu, toplantılar, kurslar/seminerler vb.).

 • İlaçları yemekle birlikte almalısınız.

 • Yoğun bir antrenman yapmak üzeresiniz ve vücudunuzun yakıta ihtiyacı olduğunu biliyorsunuz.

 • Yeme bozukluğunuz var/yeme bozukluğundan kurtuldunuz ve bir yemek planı/yemek programı izliyorsunuz.

 • IBS veya aç hissetmenizi zorlaştıran başka bir gastrointestinal rahatsızlığınız var ve yemek yemeden çok uzun süre kalmanın midenizi üzdüğünü biliyorsunuz.

Aç değilken yemek yemek neden iyidir

Açlığınızı onurlandırmak, sezgisel yemenin ilk ilkelerinden biridir, ancak bazen insanlar bunu bir tek acıktığında yemek ye. Diyet zihniyetini sezgisel yemeye dahil etmek ve yönergeleri kurallara dönüştürmek çok kolay! Ve kasıtlı kilo kaybı satmak için sezgisel gıda dilini ve ilkelerini benimseyen birçok insanın olması kesinlikle yardımcı olmuyor. Ya da aynı derecede sıkıcı, sezgisel yemeyi, açken yemek yemek ve doyduğunda durmak olarak tanımlayan basitleştirilmiş bir şekilde açıklamak.

Aç değilken yemek yemek tamamen sorun değil! Sadece bu da değil, çoğumuzun yiyeceklere %100 ücretsiz erişimi olmadığı için bu genellikle akıllıca bir seçimdir. Yemek etrafında dönmeyen hayatlarımız var, yani açlık vurduğunda her zaman duramayız. Pratik açlığı onurlandırmamak, kendinizi besleyemediğiniz bir zamanda muhtemelen rahatsız edici bir şekilde aç hissedeceğiniz anlamına gelir; bu da ruh halini, enerjiyi ve sindirimi etkiler. Ayrıca, dürtüsel veya kontrolden çıkmış gibi görünen daha sonraki yeme deneyimlerine yol açması muhtemeldir.

Bazı insanlar, açlıktan yemek yemelerinin “çok fazla” yedikleri anlamına geldiğinden endişelenirler. İlk olarak, diyet zihniyetinin ve obezite korkusunun bu endişeyi körüklediğini kabul etmek önemlidir. Olmasaydı, a.) muhtemelen sık sık açlıktan yemek yemezdiniz ama daha da önemlisi b.) yaptığınızda bu kadar kötü olmazdı. Genel olarak, açlık ve tokluk ipuçları günlük olarak sizin için uygun miktarda yemek yemeniz için size rehberlik edecektir, ancak vücudunuzu düzgün bir şekilde beslemek için açlık ve tokluk ipuçlarını bir T’ye kadar takip etmek zorunda değilsiniz. Pratik açlığa bağlı kalmak, bazen normalden daha fazla yemek yediğiniz veya vücudunuzun “ihtiyacı olan” daha fazla yiyecek yediğiniz günler olduğu anlamına gelebilir. Bu iyi! Vücudunuzun bu enerjiyle ne yapacağını bildiğine söz veriyorum.

Sezgisel Yemekte Pratik Açlık Nasıl Onurlandırılır?

Genel olarak konuşursak, 1-3 saat içinde tekrar yiyeceğe erişeceğinizi biliyorsanız, muhtemelen en az birkaç farklı gıda içeren doyurucu bir atıştırmalık almak iyi bir fikirdir. Birkaç yiyeceği birlikte yemek, muhtemelen tatmin edici bir yağ, karbonhidrat ve protein kombinasyonu alacağınız anlamına gelir. İşte bazı örnekler:

 • Kuru meyve ve damla çikolatalı bir avuç badem

 • Bir enerji çubuğu (özellikle Lara, Clif, KIND ve Perfect çubuklarını severim) – genellikle tüm makro besinleri tek bir gıdada içerirler.

 • Peynir ve kraker ya da süslü peynir ve salamlı yetişkin kahvaltılarından biri

 • Badem yağı ile taze meyve

 • granolalı yoğurt

Tekrar yemek yemenin 2-3 saatten daha uzun süreceğini düşünüyorsanız, küçük bir öğün veya normal bir öğün yemek isteyebilirsiniz. Aç olmadığınız için, tüm makro besinlerinizi daha küçük bir hacimde sağlayan bir şeye odaklanmak isteyebilirsiniz. Ve tabii ki rahatlık! İşte bazı örnekler:

 • Sandviç

 • Pizza

 • Dondurulmuş börek (neredeyse her zaman elimizde olan bir şey!)

 • Kraker, peynir, taze meyve, çiğ sebze, humus, simit, kuruyemiş, yoğurt, zeytin, somon füme, soğuk etler, avukat vb. gibi yiyeceklerin bir kombinasyonunu içerebilen bir atıştırmalık tabağı.

 • Bir kase biber (Amy markasının büyük hayranı)

 • Dondurulmuş yemek

Bu durumlarda, diyetin temel amacı sadece vücudunuzu beslemektir. Diğer zamanlarda keyif daha yüksek bir öncelik olabilir, ancak bu durumlarda pratik bir şekilde yemek yeme hakkında daha fazla düşünebilirsiniz – açlığı neyin önleyeceğini, kan şekerimi sabit tutacağını ve neyin mevcut olduğunu. Her öğün iyi bir yemek deneyimi olmak zorunda değildir ve sorun değil!

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.