Yeni Başlayan Her Şefin Bilmesi Gereken 6 Sağlıklı Pişirme Tekniği

Julia Child’ın yemek pişirme içgüdüleriyle doğmamış olsanız bile, doğru pişirme tekniklerine sahip olduğunuzda evde yemek yapmak eğlenceli ve kolay olabilir.

Yemekle dengeli bir ilişki kuruyorsanız, evde sağlıklı pişirme teknikleri uygulamak, bu ilişkiyi sürdürmenin en iyi yollarından biridir. Araştırmalar, evde yemek yapmanın sadece sizin için iyi olmadığını, aynı zamanda daha ucuz olduğunu gösteriyor! (1)

Yemek yapmak zihin için de iyidir. Yemeklerinizi hazırlamak, vücudunuz ve zihniniz için gerçekten zevk aldığınız yiyecekler kadar besleyicidir. tarafından 2016 yılında yapılan bir araştırma Pozitif Psikoloji Dergisi yemek pişirme gibi yaratıcı projelere katılan insanların günlük yaşamlarında daha mutlu ve daha az stresli hissettiklerini öne sürüyor. (2) Yani, işte uzun bir gün geçirdiyseniz, bloğu kaldırmak size iyi gelebilir.

Yeni Başlayan Her Şefin Bilmesi Gereken 6 Sağlıklı Pişirme Tekniği

Bu yüzden bugün tüm zamanların en sevdiğim altı pişirme tekniğini paylaşıyorum. Bu pişirme yöntemleri mutfakta size zaman kazandırır, aynı zamanda yiyeceklerdeki besinleri korurken lezzetlerini artırmanıza ve yemeğinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur.

1. Buharda pişirme

Buharda pişirme, sebzelerdeki besinleri sotelemeye veya sotelemeye göre daha iyi tutar. 2000 yılındaki bu çalışma Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi Hatta havuçları buharda pişirmenin beta-karoten içeriğini artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor! (3) Araştırma ayrıca, buharda pişirmenin en çok glukozinolatları, yani lahana, Brüksel lahanası ve brokoli gibi yapraklı yeşillerdeki bileşikleri muhafaza ettiğini ve bu da hastalık ve kanseri önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. (4)

Nasıl yapılır: Bir tencere suyu kaynatın, pişirmek istediğiniz yemeğin bulunduğu tencerenin üzerine bir buharlı sepet koyun ve üzerini kapatın. Önerilen dakika kadar veya sebzeler yumuşayana kadar buharda pişirin. Bir ton buğulanmış sebze ve bağırsakları güçlendiren fermente gıdalar içeren Hygge Macrobiyotik Kasemi pişirmeyi deneyin.

2. Kızartma

Hafta içi yemeğe mi ihtiyacınız var, STAT? Tavada kızartma, buzdolabınızı temizlemek ve elinizdeki tüm protein ve lif bakımından zengin sebzeleri tüketmek için en iyi kuru ısıda pişirme yöntemlerinden biridir. Ayrıca, farklı renk, tat ve dokulara sahip çeşitli sebzeler ekleyerek yemeklerinizin besin değerini en üst düzeye çıkarma fırsatı verir. Sote, pişirme hızı çalışmasına eşdeğerdir. Bu teknik, yiyecekleri hızlı bir şekilde pişirir ve sebzeleri daha iştah açıcı hale getirir.

Nasıl yapılır: Bir tavada biraz sızma zeytinyağını ısıtın; mutlaka bir wok olması gerekmez. Ardından sotelemek istediğiniz yiyecekleri tavaya ekleyin ve her 30 ila 6 saniyede bir karıştırarak yumuşayana kadar kavurun. Yiyecekleri tercih ettiğiniz baharatlar ve otlar veya ev yapımı bir sos ile baharatlayın. Yoğun hafta içi günlerde süper hızlı bir yemek için 10 Dakika Fıstık Stir Fry’ımı deneyin!

3. Kavurma

Gevrek Brüksel lahanalarından çıtır tatlı patates dilimlerine kadar kavurma, sebzeler için en sevdiğim kuru pişirme yöntemlerinden biridir çünkü dokularını yumuşatır ve lezzetlerini artırır. Örneğin, balkabağı kavurmak onu karamelize eder ve daha az acı hale getirmek için tatlılığını vurgular. En seçici yiyiciler bile bir kase balkabagi mac ve peynirin tadını çıkarabilir!

Sadece sıcaklığı yağın duman noktasının altında tuttuğunuzdan emin olun. Teknik olarak kavurma sırasında kullanılan yüksek ısı sebzelerin besin maddelerinin bir kısmını ortadan kaldırsa da, bu pişirme tekniğinden korkmanıza gerek yok. Günün sonunda sebze yemeye ve sağlığa faydalarını toplamaya devam ediyorsunuz!

Nasıl yapılır: Bir karıştırma kabında kavurmak istediğiniz sebzeleri bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı ve dilediğiniz baharatlarla harmanlayın. Malzemeler iyice birleşene ve sebzeler yağ ve baharatlarla kaplanana kadar karıştırın. Bir fırın tepsisine alüminyum folyo serin ve hafifçe yağlayın. Ardından, sebze karışımını fırın tepsisine eşit şekilde yayın ve 350°F’de yaklaşık 45 dakika veya kenarları hafif kızarıp çıtır çıtır olana kadar pişirin. Balzamik Brüksel Lahanası ve Kırmızı Üzüm için bu tarife göz atın!

4. Kaçak avlanma

Haşlama, en çok yönlü pişirme seçeneklerinden biridir. Aslında, yumurta ve meyveden tavuk ve balığa kadar, kelimenin tam anlamıyla hemen hemen her şeyi avlayabilirsiniz. Bu nemli ısıda pişirme tekniği, yiyecekleri düşük sıcaklıkta, genellikle 140°F ile 180°F arasında suya batırmayı içerir. Kenarlarda oluşan beyaz kabarcıkları görmeye başladığınızda suyun hazır olduğunu anlayacaksınız.

Nasıl yapılır: Bir yumurtayı mükemmel şekilde haşlamak için bir tencereye 2/3 oranında su, sebze suyu veya hangi sıvıyı kullanıyorsanız doldurun. Suyu kaynatın, ardından ısıyı düşük seviyeye indirin. Yukarı ve yanlara doğru yükselen küçük baloncuklar göreceksiniz. Bir yumurtayı ramekin veya küçük bir bardağa kırın. Yumurtayı dikkatlice suya bırakın ve yumurtanın tavaya yapışmamasını sağlamak için suyu bir spatula ile hafifçe karıştırın. Yumurta aklarını daha yoğun tutmak için suya biraz sirke de ekleyebilirsiniz. Oluklu bir kaşıkla çıkarmadan önce yumurtayı üç ila dört dakika haşlayın. Castelvetrano’dan zeytinyağlı bir tabak haşlanmış yumurta tarifime bir göz atın.

5. Ağartma

Sebzelerinizde biraz gevreklik seviyorsanız, haşlama onları aynı anda hem gevrek hem de yumuşak hale getirmek için en iyi temel pişirme tekniklerinden biridir. Aynı zamanda yiyecekleri korumanın en kolay yollarından biridir, bu nedenle mevsimlik ürünlerinizin uzun süre dayanmasını istiyorsanız, gidilecek yol haşlamadır.

Bu yöntemle sebzeleri yaklaşık yedi dakika kaynar suya batırırsınız. Daha sonra onları buz banyosuna koyarak pişirme işlemini durdurursunuz. Bu teknik, sebzeleri parlak renkli tutar ve besinlerini korumaya yardımcı olur. Araştırmalar, pancar, biber, yeşil fasulye ve ıspanak gibi bazı sebzelerin antioksidan aktivitesinin, oksidatif enzimlerin (iltihaba neden olan) devre dışı bırakılması nedeniyle kaynatma işlemi sırasında artabileceğini düşündürmektedir. (5)

Nasıl yapılır: Büyük bir tencereye su doldurun, bir yemek kaşığı deniz tuzu ekleyin ve kaynatın. Sebzeleri tavaya ekleyin ve renkleri açılana kadar birkaç dakika pişirin. Ardından sebzeleri hemen tencereden çıkarın ve buzlu su altında çalıştırın!

6. Izgara

Yaz aylarında en popüler pişirme türlerinden biri olsa da, ızgara yapmanın avantajlarından yararlanmanız için sıcak olması gerekmez. Aslında, bir dökme demir ızgara tavası satın alabilir ve en sevdiğiniz sebzeleri evinizdeki ocakta ızgara yapabilirsiniz. Fırınınızın piliçleri de evde ızgara yapmanın harika bir yoludur; Yemeğinizi bir broiler tavasında hazırlayın ve ısıdan dört ila sekiz inç arasında bir fırın rafına yerleştirin. Kızartma etten fazla yağın alınmasına yardımcı olur ve sebze ve meyvelere hafif dumanlı bir tat verir.

Nasıl yapılır: Etin yağını kesin ve sebzeleri yıkayın. Sızma zeytinyağı ile hafifçe fırçalamadan ve biraz baharat eklemeden önce iyice kuruduklarından emin olun. Tava ısınana kadar ızgara tavasını yüksek ateşte ocak üzerine yerleştirin, ardından ısıyı üç ila dört dakika orta-düşük seviyeye indirin. Son olarak, kurumasını önlemek için yiyeceği tavada ters çevirin ve üç ila dört dakika daha pişirin. Kolay ızgara tarafı için bu basit ızgara sebze şişlerini çırpın.

Yemek yüzünden stresli hissediyor musun?

Sizi kilonuzla ve yemekle olan ilişkinizle mücadele etmekten alıkoyan 1 numaralı alışkanlığı ve diyet ve yemek saplantısından nasıl kurtulacağınızı öğreneceğiniz ücretsiz ustalık sınıfımı bugün izlemek için kaydolun.

Yiyecekleri strese sokmanıza ve takıntı yapmanıza gerek yok. Daha iyi bir yol var ve evet, yemekle olumlu bir ilişki geliştirmek mümkün! Nasıl yapılacağını öğrenmek için bu ücretsiz dengeli beslenme ana sınıfına katılın.

Ücretsiz Masterclass’ı izleyin

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.