Yürüyüşün sağlığa 4 faydası | egzersiz, sağlık, sağlıklı yaşam tarzı ve daha fazlası

Bazen gözden kaçan yürüyüş, kilo verme yolculuğunuzda sonuçları görmenin basit ve harika bir yoludur. Kemerler, CrossFit ve çılgın HITT antrenmanlarından oluşan bir kültürde, sağlığınız için gerçekte neyin en iyi olduğunu bilmek bazen göz korkutucu görünebilir. Yürümenin harika yanı bu, neredeyse her yerde yapılabilir ve hiçbir ekipman gerektirmez, sadece siz! Her gün bu adımları atmanın sağlığınıza fayda sağlamasının birkaç yolu:

  1. Hareket zihinsel sağlığa yardımcı olur

Vücudunuzu günlük olarak hareket ettirmenin fiziksel olarak olduğu kadar zihinsel olarak da daha iyi hissetmenize yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Mayo Clinic’e göre düzenli yürüyüşler (özellikle açık havada olanlar) ruh halinizi, bilişinizi, hafızanızı ve uykunuzu iyileştirebilir. Ayrıca stres ve gerginliği azaltabilir. Daha sıcak yaz aylarında, dışarıda yürümek size D vitamini takviyesi verebilir, bu da ruh halinizi (ve hatta sağlıklı, güneşli bir ışıltıyı) artıracak! Kışın, açık havada hızlı yürüyüşler de faydalıdır, ancak hava çok sertleşirse, kapalı bir koşu bandı kullanın veya bir kapalı alışveriş merkezinde dolaşın.

  1. Artan sosyalleşme

Özellikle dışarıda tek başınıza yürümekten rahatsızlık duyuyorsanız veya spor salonunda korkmuş hissediyorsanız, yürümek için motivasyon bulmak zor olabilir. Bir arkadaşınızı size katılması için davet etmeyi düşünün, bir aile üyesine sorun veya yanınızda tüylü bir arkadaş getirin. Daha dışa dönükseniz, sizi güçlendirebilecek ve motive kalmanıza yardımcı olabilecek diğer insanlarla tanışmak için bir yürüyüş grubuna katılmayı düşünün. Bu zamanı başkalarıyla sosyalleşerek fiziksel sağlığınızı ve duygusal sağlığınızı iyileştirmek için kullanabilirsiniz! Artı, COVID ve grip mevsimi yaklaşırken, dışarıda arkadaşlarla buluşmak, güvende kalırken bağlantıda kalmanın harika bir yolu!

  1. Fiziksel sonuçlar

Yürümenin zihinsel faydalarını biliyoruz, şimdi fiziksel olana odaklanalım! Haftada 5 gün, günde sadece 30 dakika yürümenin vücut yağını yaktığı ve sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Başlamak için çok zorlu görünüyorsa (anlıyoruz, hayat meşgul olabilir), 10 dakika hatta 5 dakikalık bir hedef belirleyin ve her gün düzenli olarak bir dakika ekleyin. Cesaretinizin kırılmaması için ulaşılabilir hedefler belirlemek önemlidir. Ayrıca yürürken unutmayın ki, hareket ettiğinizde sadece yağ yakmakla kalmaz, aynı zamanda kardiyovasküler sağlığınızı da iyileştirir, bu da yüksek tansiyon, tip 2 diyabetin önlenmesine veya yönetilmesine yardımcı olur ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

  1. Geliştirilmiş dayanıklılık ve güven

Ne kadar çok yürür ve bir rutine girerseniz, vücudunuz o kadar fazla dayanıklılık ve güç geliştirir. Uyum sağlamaya başladığında, daha fazla enerjiniz olduğunu ve yürümekten fazlasını yapabildiğinizi görebilirsiniz. Henüz spor salonuna gitmeye hazır değilseniz, özgüven kazanmak için evde yapabileceğiniz basit egzersizler var. Kendinizi hazır hissettiğinizde, daha rahat hissetmek için bir arkadaşınızdan sizinle spor salonuna gitmesini veya bir grup fitness dersine katılmasını isteyin. Attığınız her adım sizi her zaman istediğiniz ve hak ettiğiniz hayata biraz daha yaklaştırıyor.

Günlük hareketinizden önce ve sonra vücudunuzu beslemeyi unutmayın, harika protein barları ve atıştırmalık seçeneklerimize göz atın. Ve en son blogları ve özel indirimleri almak için abone olmayı unutmayın.

← Önceki gönderi

Sonraki gönderi →

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.